Վարդան Գեւորգյան. «Սեւ լճի հետ կապված խնդիրներ չեն եղել ու չեն կարող լինել, իսկ շրջանառվող խոսակցությունները ոչ միայն անհեթեթ են ու անլուրջ, այլեւ ծիծաղելի»
22.06.2018 16:39
Վերջին օրերին հատկապես Գորիսում ինչ-որ մարդկանց կողմից սիրողական մակարդակի խոսակցություններ են տարածվում Մեծ Իշխանասարի արեւելյան ստորոտում, Վերիշեն գյուղից հյուսիս ընկած լեռների գոգավորության մեջ գտնվող Սեւ լճի մասին, ավելի ճիշտ՝ «լճի ազատագրման» մասին:
Ի սկզբանե անլուրջ այդ խոսակցությանը փորձեցինք ուշադրություն չդարձնել՝ համարելով ինքնասիրահարված կամ անտեղյակ մարդկանց պարապ վախտի զրույց եւ նույնիսկ կավե ոտքերով հերթական ֆետիշը սարքելուն միտված գավառական խաղ-հնարք:
Բայց քանի որ խաղ-հնարքը շարունակում է թեւածել մեզ անում, ստիպված եղանք հանդիպել ««Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վարդան Գեւորգյանի հետ՝ վերստին ճշտելու Սեւ լճի կարգավիճակը եւ տարածված խոսակցությունների իսկությունը:
Վարդան Գեւորգյանը «Սյունյաց երկրի» լրագրողին ասաց. «Սեւ լճի հետ կապված խնդիրներ չեն եղել ու չեն կարող լինել, իսկ շրջանառվող խոսակցությունները ոչ միայն անհեթեթ են ու անլուրջ, այլեւ ծիծաղելի:
Սեւ լճին 2002 թվականին ՀՀ կառավարության որոշմամբ տրվել է պետական կարգավիճակ՝վերցնելով այն պետական հսկողության ներքո: Իսկ 2013թ. կառավարության որոշմամբ Սյունիքում ստեղծվել է ««Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱԿ-ը. դրանում միավորվել են պահպանության տարբեր ռեժիմներ ունեցող «հատուկ պահպանվող տարածքները, այդ թվում՝ «Սեւ լիճ» արգելավայրը,  որտեղ ունենք պատասխանատու՝ իրավիճակը վերահսկող տեսուչ»:
Վարդան Գեւորգյանի հավաստմամբ՝ Սեւ լճին առնչվող անհեթեթ խոսակցությունների ֆեյսբուքյան հեղինակներին բազմիցս ուղարկվել են ՀՀ կառավարության որոշումները, բայց նրանք հրաժարվել են դրանք հրապարակել: Տպավորություն կա, որ խոսակցության հեղինակներին ոչ թե լճի վիճակի հանդեպ հետաքրքրությունն է առաջնորդում, այլ ինչ-որ շոու սարքելու մոլուցքը:
Ի դեպ, Սեւ լճի արեւելյան կեսն Արցախի հանրապետության տարածք է, եւ ինչ-որ մեկի կողմից այն սեփականացնելու ու ինչ-որ փահլեւանի կողմից ազատագրելու մասին զրույցները հեքիաթի ժանրից են: