Վարկերի տեղափոխման գրավիչ պայմաններից մինչ արևային կայանների գնումների ֆինանսավորում. «Ամերիաբանկ»-ն ունի նոր գրավիչ առաջարկներ
18.10.2018 17:30
Նոր առաջարկներ ունենք փոքր և միջին բիզնեսների համար: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց «Ամերիաբանկի» Մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը՝ խոսելով իրենց ընկերության ունեցած նոր ծառայությունների մասին:
«Փոքր և միջին բիզնեսի համար «Ամերիաբանկը» երկու արշավ ունի: Առաջինը վերաֆինանսավորումն է. կազմակերպությունները, բիզնեսները, որոնք այլ բանկերում ունեն վարկեր, կարող են վերաֆինանսավորվել և ավելի գրավիչ պայմաններով վարկերը տեղափոխել «Ամերիաբանկ»»,- ասաց նա:
Ըստ Արման Բարսեղյանի՝ վարկը տեղափոխելու բոլոր ծախսերը լուծելու է բանկը:  «Վերաֆինանսավորվող վարկի մնացորդի 2 տոկոսի չափով բանկը միանվագ գումար է վճարելու հաճախորդին: Վարկը տեղափոխելու համար սա խրախուսելի մեթոդ է: Կարծում ենք, որ փոքր և միջին բիզնեսի համար տարեվերջի այս ամենաբուռն շրջանում լուրջ աջակցություն կարող է լինել:
Նաև առաջիկա 12 ամսվա ընթացքում վարկի մայր գումարներիի մարման մինչ 50 տոկոս նվազեցում ենք նախատեսում»,- ասաց նա:
«Ամերիաբանկի» պաշտոնյայի դիտարկմամբ՝ խոսքը վերաբերում է 10-150 միլիոն դրամ վարկերին, և կազմակերպություններն այս հնարավորություններից կարող են օգտվել մինչ տարվա դեկտեմբերի վերջ:
«Գործելու են բանկի կողմից առաջարկվող ստանդարտ մրցակցային տոկոսադրույքները: Բանկը նախատեսում է ֆինանսավորում նաև գրավների ընդհուպ մինչև 100 տոկոս արժեքի չափով»,- ասաց նա:
Երկրորդ արշավը, որը ցանկանում է բանկը իրականացնել, ըստ Արման Բարսեղյանի, նորից փոքր և միջին բիզնեսի համար է և համարվում է «նախաամանորյա արշավ»:
«Գիտենք, որ նախաամանորյա ժամանակահատվածում բոլոր բիզնեսները կամ դրանց գերակշիռ մասը լրացուցիչ միջոցների կարիք են ունենում: Այս արշավը նախաձեռնել ենք՝ այդ տրամաբանությունից ելնելով. բիզնեսներին առաջարկում ենք կարճաժամկետ ֆինանսավորում՝ բավականին գրավիչ տոկոսադրույքներով»,- ասաց նա՝ նշելով, որ այս արշավը ևս ուժի մեջ է մինչև տարեվերջ, դրա շրջանակում ստացված վարկերը մինչև մյուս տարվա մարտի 1-ն ունենալու են «չափազանց գրավիչ» տոկոսադրույք:
Որպեսզի պարզ լինի, թե ինչ գրավչության մասին է խոսքը, Արման Բարսեղյանը ներկայացրեց տոկոսադրույքները:  «Դրամային վարկերի դեպքում մինչ մարտի 1-ը կիրառվելու է 9, 44 տոկոս, դոլարի համար՝ 6, 94 տոկոս, եվրոյի համար՝ 5, 30 տոկոս դրույքաչափ: Եթե մինչ մարտի 1-ը վարկերը մարվում են, ապա այս տոկոսադրույքները կիրառվում են ամբողջ ժամանակահատվածի համար: Իսկ եթե բիզնեսը որոշում է վարկը պահել, ապա մարտի 1-ից սկսած ժամանակահատվածի համար կիրառվում են բանկի ստանդարտ տոկոսադրույքները, որոնք գործում էին նախորդ արշավի համար»,- նշեց նա:
Արման Բարսեղյանը ներկայացրեց նաև ֆիզիկական անձանց համար «Ամերիաբանկի» առաջարկները: «Գնումների ֆինանսավորման ծառայությունների կամ, ինչպես տարածված է անվանել, ապառիկ վարկերի մասով բանկն ունի նորություն․ սկսել ենք ակտիվորեն ֆինանսավորել արևային կայանների գնումները»,- ասաց նա՝ հույս հայտնելով, որ ուղղությունը ակտիվորեն կզարգանա:
Մյուս կարևոր ուղղությունը ծառայությունների ֆինանսավորումն է: «Օրինակ՝ տեխսպասարկման կայաններում վճարները, բժշկական սպասարկման վճարները և այլն: Այսինքն՝ ծառայությունների համար այսուհետ ևս հնարավոր է լինելու ապառիկ ծառայություններից օգտվել»,- ասաց նա՝ հայտնելով, որ առաջիկայում էլ իրենք նախատեսում են ներկայացնել իրենց նոր ծառայությունները: