Վարժական հավաքների, զորավարժությունների ներգրավելիս օրենքը գրեթե հաշվի չի առնում ընտանեկան հանգամանքները․ Պաշտպանն առաջարկներ կներկայացնի
30.08.2021 14:32
Օմբուդսմենը բացթողումներ է տեսնում զորավարությունների մասին օրենքում և կոչ է անում վերանայել մասնակից անձանց շրջանակն ու նրանց համար նախատեսված բացառությունները։
Ըստ Թաթոյանի, մասնավորապես, գործող կարգը «գրեթե հաշվի չի առնում ընտանեկան հանգամանքները, ի տարբերություն պարտադիր զինծառայության մասին օրենքի, որով նախատեսված են բազմաթիվ հիմքեր՝ ընտանեկան պայմաններից ելնելով զորակոչից տարկետում տրամադրելու և ծառայությունից ազատելու համար»։
Պնդելով, թե այս հարցում օրենքի դրույթները խիստ են, և կարիք ունեն փոփոխությունների, օմբուդսմենը պատրաստվում է առաջարկներ ներկայացնել Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով, Պաշտպանության և Արդարադատության նախարարություններ։
Օգոստոսի 25-ից Երևանում ու մարզերում մեկնարկել է պահեստազորի վարժական եռամսյա հավաքները ու կտևեն մինչև նոյեմբերի 25-ը։ Հավաքներին ներգրավվելու 2 հազար169 քաղաքացի 1164-ը՝ շարքային կազմի, 254-ը` ենթասպայական կազմի, 751-ը` սպայական կազմի պահեստազորայիններ։
Հավաքներին մասնակցելու են մոտոհրաձգային, հրթիռահրետանային, կապի, հետախուզական, ինժեներական մասնագիտություններ ունեցող պահեստազորայինները։ Ըստ անհրաժեշտության, պահեստազորայինները կներգրավվեն մարտական հերթապահության։