Վերահաշվարկ կատարելու համար հարկ վճարողները պետք է ներկայացնեն ՀԴՄ-ի ձեռք բերման նոր հայտ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացրել է այն սուբյեկտների ցանկը, որոնց համար հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի իրացման գին է սահմանվել 60 հազար դրամը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Հաղորդագրության մեջ նշված է. «Համաձայն ՀՀ ՊԵԿ նախագահի 05.02.2019 թվականի թիվ 67-Ա հրամանի՝ հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի (մեկ հատի) իրացման գին է սահմանվել`
1) 60000 դրամ`
ա. այն կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի և նոտարների համար, որոնց համար Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառումը պարտադիր է 2019 թվականի հունվարի 1-ից,
բ. 2019 թվականի հունվարի 1-ից ընտանեկան ձեռնարկատիրության սուբյեկտ համարվող կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի համար,
գ. 2019 թվականի ընթացքում «Ինքնազբաղված անձանց հարկային արտոնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն հարկերից ազատման արտոնագիր ստացած անհատ ձեռնարկատերերի համար,
2) 160000 դրամ` սույն հրամանի 1-ին կետի 1-ին ենթակետում չնշված կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի և նոտարների համար:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մինչև 05.02.2019 թվականը ներկայացված առցանց հայտերը ենթակա են մերժման: Վերահաշվարկ կատարելու համար հարկ վճարողները պետք է ներկայացնեն հսկիչ-դրամարկղային մեքենայի ձեռք բերման նոր հայտ` [email protected] էլեկտրոնային հասցեին: Լրացված դիմումի ձևին կից (դիմում` հաշվեհամարովդիմում` տարանցիկ հաշվեհամարով) անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև վճարման անդորրագրի, ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից տրված վկայականի, անձնագրի կամ սոցիալական քարտի պատճենները»:
ՊԵԿ-ի կողմից ՀԴՄ-ների նոր գին սահմանելու մասին «Ֆեյսբուք»-ի էջի իր գրառմամբ փետրվարի 6-ին հայտնել էր Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ աշխատանքային հանդիպումից հետո: «Քիչ առաջ ավարտվեց իմ հերթական աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ: