Վերջին սխրանքները մարտադաշտում. շնորհավոր երկնային ծնունդդ, հերո´ս
Այսօր Արցախյան քառասունչորսօրյա պատերազմի հերոս Հայկ Արամի Մկրտչյանի ծննդյան տարեդարձն է։
Հայկը ծնվել է 1997 թվականի դեկտեմբերի 5-ին Ագարակ քաղաքում: Միջնակարգ կրթությունը ստացել է տեղի Եղիշե Չարենցի անվան դպրոցում, որից հետո ընդգրկվել է Երևանի «Բեր-կուտ» թիկնապահական քոլեջում, որտեղ ստացել է մասնագիտական պատրաստություն: 2016 թվականին զորակոչվել է Հայոց բանակ և վեց ամիս անց ստացել կրտսեր սերժանտի կոչում: Հենց առաջին օրվանից նրան առանձնացրել են բացառիկ խիզախությունը, պատրաստվածությունը և հրամանատարական ոգին։ Զորակոչվելուց հետո նա արագորեն բարձրացրել է դիրքերը՝ արժանանալով բազմաթիվ պատվոգրերի և շնորհակալագրերի։
2016 թվականի ապրիլյան մարտական գործողություններին Հայկը, որպես հատուկ ջոկատային մասնակցել է առավել բարդ և վտանգավոր առաջադրանքների կատարմանը, ցուցաբերել է բացառիկ խիզախություն ու պրոֆեսիոնալիզմ: Զորացրվելուց հետո նա պայմանագրային ծառայության է անցել Ագարակի զորամասի սակրավորների վաշտում։ Այդ ժամանակ էլ նրա հերոսական կերպարը և բարձր պատասխանատվությունը առավել են բացահայտվել։
2017 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Հայկն իր համախոհների հետ մեկնել է Ջրական՝ մասնակցելու մարտական գործողություններին։ Արծարծելով իր մարտական դաշտում ունեցած դերը, ընկերները նշում են, որ Հայկը համբերատար էր և հսկայական ուշադրություն դրսևորում՝ թե՛ մարտական իրավիճակների ժամանակ, թե՛ մարտական գործողությունների նախապատրաստման ընթացքում։ Նրա աննկուն կամքի, համառության և հստակ կողմնորոշման շնորհիվ ամբողջ վաշտը կարողացավ ապահով կերպով մնալ վտանգներից դուրս։
Վերջին անգամ մարտադաշտից դուրս գալիս, հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքի (ԱԹՍ) գրոհից հետո Հայկը որոշել էր վերադառնալ իր մեքենան, սակայն հենց այդ պահին թշնամին մահացու հարված հասցրեց։ Հայկը զոհվել է այդ հարձակումից, իսկ մեքենայի մեջ եղած մյուս զինծառայողներից միայն մեկը կարողացել է փրկվել։
Հայկ Մկրտչյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայության» մեդալով՝ իր անձնվեր ծառայության և հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար։ Նրա վաստակը դեռ երկար կմնա որպես օրինակ թե՛ նոր սերնդի զինծառայողների համար, թե՛ ամբողջ ժողովրդի համար։ Հայկը հուղարկավորվել է հայրենի Ագարակի գերեզմանատանը՝ որպես այն մարտիկի վերջին հանգրվան, ով մինչև վերջ կանգնած էր իր հայրենիքի և ազգի կողքին ։