Վերջին զանգ. ուրախ և տխուր տրամադրություններ
Հունիսի 3-ին՝ կեսգիշերին մոտ, հալվեցին վերջին զանգի արարողությունների բազմաձայնության եզրափակիչ հնչյունները: Իսկ ամբողջ օրը տոնական տրամադրություն էր մարզկենտրոն Կապանում: Դպրոցներում օրվա խորհրդի պատշաճող հանդիսություններից հետո՝ ժամը 15:00-ին, համայնքապետարանի առջևի պուրակում սկսվեց վերջին զանգին նվիրված համաքաղաքային միջոցառումը:
Նախ խորհրդանշական կարմիր գորգի վրայով անցան Կապան խոշորացված համայնքի բնակավայրերի դպրոցների շրջանավարտները: Նրանցից ոմանց միջոցառման վարողները հարցեր ուղղեցին անելիքների, նախընտրած մասնագիտության, Կապանի ապագայի և այլնի մասին: Ի դեպ, շրջանավարտների շքերթը ցուցանեց Կապանի դատարկվող գյուղերի պատկերը. գյուղական կրթօջախները ներկայանում էին երեք, չորս, հինգ շրջանավարտով, իսկ երբ հայտարարվեց Վերին Խոտանան գյուղի Պողոս Տեր-Դավթյանի անվան միջնակարգ դպրոցի անունը, կարմիր գորգի վրայով անցավ ընդամենը մեկ շրջանավարտ…
Ինչևէ, շքերթից հետո անցկացվեց «Հաջողակ շրջանավարտ» վիճակահանությունը. օրը բարեհաճ գտնվեց Կապանի 8 միջնակարգ և թիվ 2 ավագ դպրոցի շրջանավարտներ Գարիկ Պետրոսյանի և Մարի Ավետիսյանի հանդեպ: Նրանք համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի անունից, որպես նվեր, ստացան դյուրակիր համակարգիչներ (notebook):
Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը բարեմաղթանքի խոսքեր հղեց շրջանավարտներին՝ նրանց հիշեցնելով, որ բոլոր ժամանակներում ամենահզոր զենքը գիտելիքն է: Նաև համոզմունք  հայտնեց, որ մասնագիտություն ու բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո այսօրվա շրջանավարտները կվերադառնան հայրենի եզերք և իրենց ստեղծագործական ավյունը և մտքի ուժը կներդնեն նրա բարգավաճմանը:
Հիշարժան օրը եզրափակվեց Գարեգին Նժդեհի հրապարակում Կապանի մշակույթի կենտրոնի  ստեղծագործական խմբերի, երգիչ-երգչուհիների մասնակցությամբ տոնական համերգով և քիչ ավելի ուշ՝ ուրախ դիսկոտեկով: