Ընտրական օրենսգրքի շուրջ չփարատված որեւէ կասկած չպետք է անտես արվի
2016թ. հունիսի 1-ին արդեն պիտի ունենանք հանրապետության նորոգված սահմանադրությանը համապատասխանեցված Ընտրական օրենսգիրք:
Երկրի համար առանցքային նշանակություն ունեցող այդ փաստաթղթի շուրջ այս օրերին տեղի են ունենում քաղաքական քննարկումներ եւ բանավեճեր:
Եվ այդ գործընթացները, կարծեք, անտարբեր չեն թողել հանրապետության՝ շատ թե քիչ գիտակից որեւէ քաղաքացու. իշխում է այն պարզ մտայնությունը, որ Ընտրական օրենսգիրքն ամեն մի  քաղաքացու վաղվա օրվան, Հայաստանի Հանրապետության ճակատագրին (առանց չափազանցության) առնչվող հարց է: Այնպես որ՝ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ պայքարը սոսկ ընդդիմության եւ իշխանության միջեւ հերթական կռվախնձորը չէ եւ ոչ էլ կռվահարույց հերթական հարցը, մանավանդ որ մերօրյա Հայաստանում ե՛ւ իշխանություն, ե՛ւ ընդդիմություն հասկացություններն այնքան էլ դյուրըմբռնելի չեն ու հստակ, կայուն ջրբաժան չունեն:
Խնդիրն ավելի մասշտաբային ու ընդգրկուն է եւ, կրկնում ենք, Հայաստանի Հանրապետության յուրքանչյուր քաղաքացուն վերաբերող:
Ո՞րն է գլխավորը ստեղծված իրավիճակում:
Քաղաքականությունից, օրենքների մշակումից շատ հեռու մարդկանց մեջ անգամ տարիներ շարունակ ձեւավորվել է կասկածելի հարցերի մի փունջ, որը պետք է լիովին փարատել: Ի վերջո այս գործընթացում չկա ավելի վեհ գաղափար կամ սկզբունք, որքան ընտրողների (մարդկանց) հավատն է, ընտրական գործընթացքի հանդեպ վստահությունը:
Որո՞նք են, ուրեմն, հարցերը, որոնց լուծումը (կարգավորումը) կչեզոքացնի (կվերացնի, կցրի) մարդկանց կասկածանքն ու մտահոգությունը:
Դատելով մամուլի հրապարակումներից, քաղաքական բանավեճերի ընթացքում հնչած ելույթներից, կարելի է առանձնացնել նմանատիպ մի քանի հարց.
ա) քվերակությանը մասնակցած անձանց կողմից ստորագրված ընտրացուցակների հրապարակում,
բ) ընտրատեղամասերում տեսախցիկների տեղադրում եւ քվեարկության ու ձայների հաշվարկի ողջ ընթացքի «օնլայն» ռեժիմով հեռարձակում,