Ընտրություն չկա, միակ տարբերակը պատվաստվելն է․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ կորոնավիրուսային հիվանդացության իրավիճակին։ «Որոշումը կայացվել է՝ բաց տարածքներում դիմակի կրումը պարտադիր է։ Եվ ոստիկանությունը պետք է հետևի ամենայն խստությամբ։ Բայց մենք պետք է մեր քաղաքացիներին շարունակ այն ուղերձը տանք, որ կորոնավիրուսից մահվան հավանականությունը նվազեցնելու տարբերակը պատվաստումն է, ուրիշ տարբերակ ուղղակի չկա։
Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր մեր առողջապահական համակարգը գերծանրաբեռնված է։ Մենք տեսականորեն արդեն այն իրավիճակում ենք, եթե տանը սպասող մարդ կա, դա նշանակում է, որ մեր հիվանդանոցներում տեղ չկա այլևս։ Հետևաբար, մարդիկ մահանում են։ Ամեն օր ահազանգեր են, ամեն օր հասկանալիորեն շատ ողբերգական արձանագրումների ենք ականատես լինում։ Բայց մենք շատ վաղուց ենք ասել, որ դրանից խուսափելու միան մեկ տարբերակ կա՝ պատվաստվել»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ լոքդաուն չի հայտարարվելու Հայաստանում։ «Մենք լոքդաունների չենք գնալու, ես ուզում եմ, որ մենք սա հստակ արձանագրենք։ Մենք, այո, դիմակների կրումը պետք է հետևողականորեն պահենք և պետք է պատվաստումները անենք մեծ ծավալներով։ Մեր հզորություններն այսօր թույլ են տալիս օրական 25 հազար պատվաստում իրականացնել, բայց օրեր են լինում, որ դրանից քիչ ենք պատվաստում իրականացնում՝ քաղաքացիների ոչ ակտիրվ լինելու պատճառով։ Մենք ունեն պատվաստանյութերի անհրաժեշտ պաշար, ընտրությունը քաղաքացիներինն է, բայց մենք չենք էլ կարծում, որ այդտեղ ընտրություն կա, միակ տարբերակը պատվաստվելն է»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության անդամներին, մարզպետներին հանձնարարեց հրապարակային ելույթներում անընդհատ շեշտել պատվաստվելու անհրաժեշտության մասին։ «Պետք է մարդկանց փրկել, սրա մասին է խոսքը։ Այսօր կա շատ հստակ պատկեր՝ այն երկրներում, որտեղ կան 80-90 տոկոս պատվաստումներ, այնտեղ գործնականում հարցը լուծված է։ Այսօր մենք շատ մեծ խնդրի առաջ ենք կանգնած, և կառավարությունը բոլոր միջոցները ձեռնարկել է, որպեսզի կարողանանք հաղթահարել։ Մենք մարդկանց խնդրում ենք, որ օգնեն մեզ, որպեսզի մենք կարողանանք օգնել իրենց՝ կորոնավիրուսի մահվան դեպքերը նվազեցնելու համար»,- հավելեց նա։ Փաշինյանը նաև նշեց, որ վարչական լծակները գործի են դրվելու, այնտեղ, որտեղ կա խստացման տեղ, այդ ճանապարհով են գնալու։