Յուրաքանչյուր երկիր ունի ինքնապաշտպանության իրավունք. Օ'Բրայենը Բաքվում՝ Հայաստանին զինելու մասին
Յուրաքանչյուր երկիր ունի ինքնապաշտպանության իրավունք։ Մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը նույնպես աշխատում է այս ուղղությամբ։ Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին լրագրողների համար ճեպազրույցում ասել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը, ով այցով գտնվում է Ադրբեջանում՝ պատասխանելով Հայաստանի կողմից զենք գնելու մասին Բաքվին մտահոգող հարցին։
«Մենք տեղեկություններ ենք լսել, որ Հայաստանը զենք է գնում Ֆրանսիայից։ Սա նաեւ ցուցիչ է, որ կողմերի միջեւ քիչ է վստահությունը միմյանց նկատմամբ, եւ դա կարելի է հասկանալ, քանի որ 30 տարվա հակամարտություն է եղել»,- ասաց նա։
Պետքարտուղարի օգնականը նշել է, որ կողմերն աշխատում են խաղաղության և վստահության ձևավորման ուղղությամբ։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը աջակցում է Ադրբեջանում COP29-ի անցկացմանը, կարևորել է գերեվարված հայերի ազատ արձակումը և դրական է գնահատել սահմանազատման գործընթացը։