«Զանգեզուրի միջանցք», ՀՀ Սահմանադրություն»․ Բաքուն նշում է խաղաղության համաձայնագրի երկու չհամաձայնեցված կետերը
«Այս պահի դրությամբ խաղաղության համաձայնագրի 17 կետերից 15-ն է համաձայնեցված, չհամաձայնեցված երկու կետերից մեկը վերաբերում է Զանգեզուրի միջանցքի բացմանը, երկրորդ կետը տարածքային պահանջներն են, որոնք ամրագրված են Հայաստանի Սահմանադրությամբ»,- ադրբեջանական Trend-ի փոխանցմամբ, ասել է Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխնախագահ Զիյաֆեթ Ասկերովը։
Նախօրեին Հայաստանի արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը չբացառեց, որ նոր Սահմանադրության նախաբանից հանվի Անկախության հռչակագրի հղումը, թեև Սահմանադրական դատարանը սահմանազատման կանոնակարգի հարցը քննելիս արձանագրել էր՝ Մայր օրենքի նախաբանն անփոփոխելի է:
Անկախության հռչակագրում Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի միավորման մասին հիշատակում կա: Բաքուն սա մեկնաբանում է որպես տարածքային նկրտում Ադրբեջանի նկատմամբ և պահանջում փոխել այն: Օրերս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց հանրաքվեով նոր Սահմանադրություն ընդունելու մասին՝ նշելով, որ նախորդները լեգիտիմության պակաս ունեն: