«Զանգեզուրի միջանցքը» շրջափակման մեջ է գցելու Իրանն ու Ռուսաստանը. Խամենեիի խորհրդական
Նրա խոսքով` դա կնշանակի Հարավային Կովկաս ՆԱՏՕ-ի ներթափանցման համար պայմանների ստեղծում և կազմակերպության մուտքը Կասպից ծով ու Կենտրոնական Ասիա։
Այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» իրագործումը Իրանն ու Ռուսաստանը ցամաքային շրջափակման մեջ կգցի։ Այս մասին հայտարարել է է Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, փոխանցում է tasnimnews-ը։
Նրա խոսքով` նախագիծն ինքնին քող է, դրա հետևում ավելի մեծ աշխարհաքաղաքական նպատակներ կան։
«Այն է՝ դիմադրության առանցքի թուլացումը, Կովկասի հետ Իրանի կապերի խզումը, ինչպես նաև Մոսկվայի և Թեհրանի ցամաքային շրջափակումը տարածաշրջանի հարավում։ Հարավային Կովկաս, Կասպից ծով, Կենտրոնական Ասիա ՆԱՏՕ-ի ներթափանցման համար պայմանների ստեղծումը»,-ասել է նա։
Վելայաթին պարզաբանել է, որ այդ սցենարը հավանության է արժանացել ամերիկացի որոշ քաղաքական գործիչների և պանթուրքիստների կողմից: Միաժամանակ նա հիշեցրել է Թեհրանի կարմիր գծերի մասին, որոնք անցնում են ազգային անվտանգության պաշտպանության սահմանով։
Ավելի վաղ Վելայաթին ընդգծել էր, որ Իրանը խափանել է «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման փորձը։ Նա նշել էր, որ Թեհրանը երբեք այնքան հզոր, անկախ և ազդեցիկ չի եղել, որքան այսօր: Այդ հզորության վառ նշաններից մեկը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ճգնաժամին Իրանի արագ և վճռական արձագանքն էր։
Հիշեցնենք` ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Բաքուն Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի, սակայն Հայաստանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները՝ Նախիջևանից Ադրբեջան անարգել երթևեկություն տրամադրելով:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հայտարարել է, որ Հայաստանը դեմ չէ Նախիջևանի և Ադրբեջանի արևմտյան հատվածի միջև անարգել երկաթուղային հաղորդակցությանը, բայց Հայաստանի իրավասության շրջանակներում: