Զանգեզուրի միջանցքը Թուրքիան կկապի թյուրքական աշխարհի հետ Կովկասի և Կասպից ծովի, իսկ թյուրքական աշխարհը՝ Եվրոպայի հետ՝ Թուրքիայի միջոցով․ Ֆիդան
09.08.2025 16:52
Զանգեզուրի միջանցքը Թուրքիան կկապի թյուրքական աշխարհի հետ Կովկասի և Կասպից ծովի, իսկ թյուրքական աշխարհը՝ Եվրոպայի հետ՝ Թուրքիայի միջոցով։ Այս մասին հայտարարել է  Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը՝  Եգիպտոսի իր եգիպտացի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Երեկ երեկոյան, համաձայնագիրը ստորագրելուց հետո, ես երկար զրույց ունեցա իմ հարգարժան գործընկեր պարոն Բայրամովի հետ։ Մեզ արդեն տրամադրվել էր տեղեկատվություն ստորագրված համաձայնագրերի մասին, բայց ես ուզում էի ստուգել, թե արդյոք ամեն ինչ այնպես է, ինչպես մեզ ասել էին, թե կա՞ն լրացուցիչ մանրամասներ. մենք մանրամասն քննարկեցինք դա։ Մենք նաև քննարկեցինք միջանցքին վերաբերող հարցեր։
Եթե այս միջանցքը, որը մենք համատեղ ծրագրում ենք, իրականացվի, այն կդառնա տրանսպորտային երթուղու կարևոր մաս, որն անխափան կանցնի Եվրոպայից մինչև Ասիայի խորքերը։ Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա Թուրքիան թյուրքական աշխարհի հետ Կովկասի և Կասպից ծովի միջոցով կապող հիմնական օղակ, ինչպես նաև կկապի թյուրքական աշխարհը Եվրոպայի հետ՝ Թուրքիայի միջոցով, և ավելի հեռու՝ Ասիայի խորքերը։ Սա կլինի բազմաֆունկցիոնալ երթուղի։ Ես կարծում եմ, որ սա շատ կարևոր և բարենպաստ իրադարձություն է, և ես հույս ունեմ, որ միջանցքը կիրականացվի մոտ ապագայում», -Ասել է Ֆիդանը։