«Զանգեզուրի միջանցքը» Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև անխափան ցամաքային հաղորդակցություն կապահովի. Հիլմի Դեմիր
Զանգեզուրի միջանցքը (Trump Route for International Peace and Prosperity, TRIPP) ունի Հարավային Կովկասի աշխարհատնտեսական քարտեզը փոխելու ներուժ՝ դա հնարավոր դարձնելով բեռների հեռավորությունների և առաքման ժամանակի կրճատման և, որպես արդյունք, Միջին միջանցքի արդյունավետության բարձրացման միջոցով՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև անխափան ցամաքային հաղորդակցության հաշվին։
Ըստ AZERTAC-ի, այս մասին հայտարարել է Անկարայում գտնվող Թուրքիայի տնտեսական հետազոտությունների հիմնադրամին (TEPAV) առընթեր Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի տնօրեն Հիլմի Դեմիրը։
«Զանգեզուրի միջանցքի ռազմավարական ճարտարապետությունը» վերնագրով հոդվածում ինստիտուտի տնօրենը նշում է, որ նոր երթուղին կամրապնդի Ադրբեջանի դերը որպես տարանցիկ հանգույց՝ նպաստելով երկրի ոչ նավթային հատվածի հետագա զարգացմանը։
«Թուրքիայի դեպքում Զանգեզուրի միջանցքը կխթանի Արևելյան Անատոլիայի նահանգների տնտեսական զարգացումը, ինչպես նաև կապահովի Կենտրոնական Ասիայի և Եվրոպայի միջև մատակարարման շղթաների ճկունությունը։ Վերջապես, Հայաստանի համար նոր երթուղին հնարավորություն կտա հավասարակշռված ինտեգրման ինչպես Արևելքի, այնպես էլ Արևմուտքի հետ, ինչպես նաև կբարձրացնի լոգիստիկ ծառայություններից ստացված եկամուտները», — հայտարարել է Անկարայում գործող վերլուծական կենտրոնի ղեկավարը։