Զանգեզուրի «Յան» մարտարվեստի ասոցիացիայի վստահ ընթացքը
Ասոցիացիան գործում է Կապանում՝ 2010 թվականից, հիմնադիր տնօրենն ու գլխավոր մարզիչը Յանեկ Առաքելյանն է՝ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի շրջանավարտ։
Ներկայումս ասոցիացիայում ընդգրկված է մոտ 50 սան (6-ից 18 տարեկան և 18-ից բարձր տարիքի), որից 10-ը պրոֆեսիոնալ մարզիկ են, մյուսները՝ սիրողական։ Ասոցիացիայում ընդգրկված սաները մասնավորապես յուրացնում են ինքնապաշտպանության արվեստը, K-1 մարզաձևի հմտությունները։ 16 և բարձր տարիքի սաները ստանում են ռազմական գիտելիքներ։
Ասոցիացիան պարբերաբար կազմակերպում է միջազգային պրոֆեսիոնալ և սիրողական մրցաշարեր։ Վերջին մրցաշարը տեղի է ունեցել Կապանում 2024 թ. օգոստոսի 18-ին, որին մասնակցել են նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Վրաստանի թիմերը։
Ասոցիացիայի թիմը մասնակցել է մի շարք միջազգային և Եվրոպայի առաջ նությունների՝ ՌԴ-ում, Ուկրաինայում, Վրաստանում և Թուրքիայում։