Զատուլինը «սկանդալային դրվագ» է անվանել Հռոմի ստատուտի ճանաչումը
Հայաստանի՝ ՄՔԴ-ի Հռոմի ստատուսին միանալը կլինի Փաշինյանի արևմտամետ կուրսի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների խզման հաստատումը, որը, սակայն, չպետք է կորցնի ազդեցությունը տարածաշրջանում, НСН-ին ասել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը։
Պատգամավորը «սկանդալային դրվագ» է անվանել Հռոմի ստատուտի ճանաչումը եւ հորդորել է սպասել վավերացման վերաբերյալ խորհրդարանի որոշմանը։
«Սա ակնհայտ սկանդալային դրվագ է։ Այժմ ուկրաինական ալիքների բոլոր անկյուններում ակտիվորեն հնչում է Հայաստանի դիրքորոշումը։ Դաշնակիցները, իհարկե, այդպես չեն վարվում։ Իսկ այսօրվա հարաբերությունների փաստն այս կերպ հաստատելու համար բավական է միայն այս որոշումը ․․․ Իշխանությունները ձևացնում են, թե դա անհրաժեշտ է Ադրբեջանի դեմ պայքարելու համար, բայց իրականում, ինչպես տեսնում ենք, դա արվում է նոր ընկերներին՝ Շառլ Միշելին և վարչապետ Փաշինյանի մյուս զրուցակիցներին հավատարմություն ցուցաբերելու համար»,- ասել  է Զատուլինը։
Ընդ որում, նա կարծում է, որ Ռուսաստանը չպետք է զիջի ազդեցությունը տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակում։ Այս հարցը, նշել է պատգամավորը, ավելի մեծ ուշադրություն է պահանջում ՌԴ իշխանությունների կողմից։
«Ինչպիսին էլ լինեն մեր հարաբերությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, մենք պետք է արձագանքենք մեր շահերին և ազդեցությանն ուղղված ուղղակի սպառնալիքին։ Ադրբեջանն այսօր ուշագրավ լծակ է ձեռք բերել Հայաստանում ռուսական ազդեցությունը «ապամոնտաժելու» համար։ Ադրբեջանական կողմի յուրաքանչյուր ագրեսիվ քայլ Հայաստանում անմիջապես արձագանք է ստանում էմոցիաների բուռն ալիքով՝ Ռուսաստանից իրենց պաշտպանելու պահանջով։ Եվ քանի որ Ռուսաստանը գերադասում է դիվանագիտական ​​մեթոդը, քան ուժի կիրառումը, դրան հաջորդում է Ռուսաստանի՝ որպես դաշնակցի վարկաբեկումը։ Հրաշալի իրավիճակ, որի դեպքում Ադրբեջանը, հասնելով իր նպատակներին, միաժամանակ հայ ժողովրդին տրամադրում է մեր դեմ․․․ Եվ ինձ թվում է, որ սրան պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձվեր, քան արվում է մինչ այժմ։ Հուսով եմ, որ դա կարվի»,- եզրափակել է Կոնստանտին Զատուլինը։