Զելենսկին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին խնդրել է թույլ տալ մատակարարված հրթիռներով հարվածել Ռուսաստանի ներսում գտնվող թիրախներին
19.07.2024 17:10
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քեյր Սթարմերին խնդրել է ցուցաբերել «առաջնորդություն» և Ուկրաինային միանշանակ թույլ տալ օգտագործել Մեծ Բրիտանիայի մատակարարած թևավոր հրթիռները՝ Ռուսաստանի ներսում թիրախները խոցելու համար, գրում է Daily Mail-ը:
Ուկրաինայի նախագահն այս մասին ասել է Լոնդոնում նորընտիր վարչապետի հետ հանդիպմանը:
Զելենսկին ասել է, որ Ռուսաստանի տարածքին հարվածելու համար արևմտյան զենք օգտագործելու կարողությունը կարևոր է Մոսկվայի ագրեսիայից պաշտպանվելու գործում:
Մինչդեռ երկրի վարչապետն ասել է, որ Ուկրաինան վայելում է Մեծ Բրիտանիայի «անսասան աջակցությունը», և որ Ռուսաստանի ագրեսիան «աններելի է և չի կարող անպատիժ մնալ»:
Աղբյուրը հավելում է, որ այսօր առավոտյան Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին ասել է, որ Լոնդոնի մատակարարած Storm Shadow հրթիռների կիրառման կանոնները «չեն բացառում, որ դրանցով հարվածներ կհասցվեն Ռուսաստանի տարածքում գտնվող թիրախներին»: Ըստ Հիլիի՝ դա կախված է Ուկրաինայից:
«Մենք զենք ենք տրամադրում Ուկրաինային իրենց ինքնիշխան երկրի պաշտպանության համար: Եվ դա չի բացառում, որ նրանք խոցեն Ռուսաստանի թիրախները: Սակայն դա պետք է անեն ուկրաինացիները, դա պետք է արվի միջազգային մարդասիրական իրավունքի պարամետրերի և սահմաններում», - ասել է նա։