Ժամանակը ցույց կտա, որ Սահմանադրական բարեփոխումներն անհրաժեշտ էին. Էդուարդ Շարմազանով
Հանրապետական կուսակցությունը չի կիսում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի այն տեսակետը, թե Սերժ Սարգսյանը ձախողվեց Սահմանադրական բարեփոխումների և վարչապետի աթոռին տեղափոխվելու փորձ կատարելու պատճառով: Այս մասին օգոստոսի 29-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով` Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ Քոչարյանի գնահատականները նորություն չեն:
«Սահմանադրական բարեփոխումներին դեմ արտահայտվողները, այդ թվում նաև Ռոբերտ Քոչարյանը, իրենց գնահատականներն են հնչեցրել: Ես կարող եմ միայն վերահաստատել իմ կարծիքը, և մեր կուսակցության կարծիքը. սահմանադրական բարեփոխումների և խորհրդարանական կառավարման ձևի անցնելու անհրաժեշտությունը կար, և գտնում եմ, որ դա շատ դրական քայլ էր Հայաստանում ժողովրդավարության և ազգային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ: Ժամանակը ցույց կտա, որ խորհրդարանական համակարգին ամբողջական անցումը բխում էր պետության անվտանգության և պետական շահի գերակայությունից»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա չի կիսում նաև երկրորդ նախագահի այն տեսակետը, թե Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրությունը փոխել է երրորդ ժամկետով պաշտոնավարելու համար: ՀՀԿ խոսնակի խոսքով` ապրիլի 17-ին Սերժ Սարգսյանի ընտրությունը բխում էր ՀՀ պետական շահից:
«Այն ժամանակ ՀՀԿ-ն ընտրություններում քաղաքական մեծամասնություն էր ստացել, և, ըստ Սահմանադրությանմենք պետք է որոշեինք, թե ում պետք է վստահենք վարչապետի պաշտոնը:Մենք մեր թիմում ավելի պատրաստված, ավելի իմաստուն, Ազգային անվտանգությունն ավելի լավ գիտակցելու և Արցախի շահը պաշտպանելու ավելի փորձառու գործիչ, քան Սերժ Սարգսյանն է, չունենք»,- նշեց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը չբացառեց, որ իրենք կարող են համագործակցել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ չնայած վերոնշյալ հարցերում ունեցած տարակարծություններին:
«Մենք ունենք մեր քաղաքական օրակարգը, մենք պատրաստ ենք հանուն ՀՀ ամրապնդման պայքարել բոլոր այն գործիչների հետ, որոնք կկիսեն մեր կարծիքը: Մեր պայքարը ոչ թե ընդդեմ ինչ-որ մեկի է, այլ հանուն մեր հայրենիքի ամրապնդման»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը նաև նշեց, որ ՀՀ երկրորդ նախագահն ասելիք և անելիք ունի քաղաքականության մեջ:
Օգոստոսի 28-ին ռուսական НТВ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ՀՀ երկրորդնախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նշել էոր ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ձախողմանև ապրիլին տեղի ունեցած հեղափոխության պատճառը Սարգսյանի նախաձեռնածՍահմանադրական բարեփոխումներն ու երրորդ ժամկետով պաշտոնավարելու ձգտումն էին: