Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է էլեկտրոնային մատյաններ լրացնելու մասով ուսուցիչների դժգոհություններին
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձավ էլեկտրոնային մատյաններ լրացնելու մասով ուսուցիչների դժգոհություններին:
Նախարարը նախ տեղեկացրեց, որ դրանք հանրակրթության մեջ նորություն չեն, դեռ քովիդի շրջանում էին օգտագործվում, ապա մանրամասնեց, թե ինչ է փոխվել էլեկտրոնային մատյաններում, ինչն էլ ուսուցիչների դժգոհությունն է առաջացրել:
«Փոխվել է այն, որ մենք էլեկտրոնային մատյանում ընձեռել ենք հնարավորություն, որ մարդը ոչ թե առանձին փաստաթուղթ կազմի և կցի էլեկտրոնային մատյանին, ինչպես նախկինում էր, այլ հենց այդտեղ լրացնի տվյալները: Այսինքն՝ երբ բացում է էլեկտրոնային մատյանը, իր առաջ կգա իր դասարանը, այդ օրվա դասը, նաև դասի վերջնարդյունքը՝ ինչ թեմա է տալու, և թե դասի վերջին ինչ է ակնկալելու: Սա իրենց աշխատանքի մի մասն է, ոչ մի հավելյալ բան կամ հավելյալ պահանջ չկա:
Դժգոհությունն առաջ է եկել այն բանից, որ մեր ուսուցիչները, ինչպես և սովորաբար կրթական համակարգում աշխատակիցների մեծ մասը, փոփոխությունների դժվար են գնում, և, բնականաբար, դա պահանջում է ժամանակ»,- ասաց նա և տեղեկացրեց, որ նախարարություն եկած ուսուցիչների հետ խոսել են և պայմանավորվել, որ նրանց ժամանակ կտան, որպեսզի դանդաղ տեմպով փոփոխությունն արվի:
«Այն, որ դա պիտի արվի, և դա իրենց աշխատանքի մի մասն է, այստեղ որևէ հարց չի կարող լինել»,- ասաց նա: