Զոհրաբ Մնացականյանը հասցրեց հայտարարել ամենակարեւորը
Հրաժարական տալուց առաջ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարեց, որ եռակողմ հայտարարությունը կարգավորում չէ, կարգավորումը պետք է լինի Մինսկի խմբի շրջանակներում:
ՌԴ նախագահ Պուտինի ինչպես երեկվա հարցազրույցում, այնպես էլ Լավրովի վերջին շրջանի հայտարարություններից պարզ երեւում է, որ Մոսկվայի առջեւ Թուրքիան պահանջ է դրել խնդիրը հանել այդ շրջանակից եւ կարգավորել երկկողմ ձեւաչափով:
Այստեղ կարեւոր է Հայաստանի դիրքորոշումը, քանի որ Բաքուն ու Անկարան նաեւ այդ պայմանով են համաձայնել ՌԴ ռազմական ներկայությանը Ղարաբաղում: Նրանք հստակ հայտարարել են, որ Մինսկի խումբը չի կարող կարգավորել խնդիրը: Ռուսաստանը նախատում է Մինսկի խմբին, թեեւ փորձում է միջազգայնորեն լեգիտիմացնել եռակողմ հայտարարությունը, հղումներ անելով ՄԱԿ-ին: Սակայն ամբողջ խնդիրն այն է, որ կարգավորման բացառիկ մանդատը հենց Մինսկի խմբի եռանախագահությանն է:
Հայաստանը մանեւրի բավական լայն դաշտ ունի, սակայն անհասկանալի է, թե ով է զբաղվելու դրանով: ՀՀ ԱԳՆ-ն այս պահին փաստացի չունի ղեկավարություն, քանի որ Զոհրաբ Մնացականյանից բացի հրաժարականի դիմումներ են գրել նաեւ փոխնախարարները: Հայաստանի խորհրդարանին եւ հայկական քաղաքական դասին նման խնդիրները չեն հետաքրքրում, նոյեմբերի 10-ից ի վեր այստեղ միայն դեմագոգիա ու ռազբորկաներ են ու փոխադարձ սպառնալիքներ, չկա որեւէ հոդաբաշխ առաջարկություն ստեղծված իրավիճակը փոխելու վերաբերյալ, բացի իշխանություն փոխելու տարտամ բացատրություններից: