Անհանգստացած ենք Երուսաղեմի քրիստոնեական համայնքի դեմ սադրիչ գործողություններից. ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ հայկական «պարտեզների» մասին
Ռուսաստանը Իսրայելի իշխանություններին կոչ է անում ապահովել հավասար իրավունքներ քրիստոնյաների և բոլոր մյուս կրոնական համայնքների համար, ներառյալ՝ նրանց սրբավայրերն ու ունեցվածքը։
Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովան՝ կապված Երուսաղեմի հայկական այգիների շուրջ ստեղծված կոնֆլիկտային իրավիճակի հետ։
Նա նշել է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն ուշադրություն է հրավիրել Հին քաղաքում, այսպես կոչված, «հայկական պարտեզների» շուրջ ստեղծված կոնֆլիկտային իրավիճակի վրա, որը վիճաբանության առարկա է դարձել Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի և իսրայելական կազմակերպություններից մեկի միջև։
«Չսպասելով դատավարության արդյունքներին՝ նրա ներկայացուցիչները սկսել են վիճելի վայրում հյուրանոցային համալիրի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները, ինչը հանգեցրել է տեղի հայերի և հրեա արմատականների միջև բախումների»,- ասել է Զախարովան:
Ըստ նրա՝ ՌԴ-ն չափազանց անհանգստացած է Երուսաղեմի քրիստոնեական համայնքի ներկայացուցիչների դեմ սադրիչ գործողությունների հաճախակիացման մասին տեղեկություններից:
«Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի իշխանություններին միջոցներ ձեռնարկել օրենքի շրջանակներում այս զգայուն հարցի արդարացի լուծումն ապահովելու համար: Մենք կարծում ենք, որ երկրի բոլոր կրոնական համայնքների իրավունքները պետք է պաշտպանվեն նույն չափով։ Մենք դեմ ենք ցանկացած անօրինական գործողությունների, որոնք ուղղված են Երուսաղեմի Հին քաղաքում պատմական էթնո-դավանական հավասարակշռությունը փոխելու վրա, ներառյալ՝ հարձակումները դարեր շարունակ այնտեղ ապրող քրիստոնյաների, նրանց սրբավայրերի և ունեցվածքի վրա»,- ասել է նա: