Սյունեցի շնորհալի երեխաները ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում
«Наше дело» բարեգործական հիմնադրամը Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Մարիա Սաֆարյանցի ղեկավարած «Дворцы Санкт Петербурга» միջազգային երաժշտական ​​փառատոնի հետ համատեղ իրականացնում են ,,Дети Армении на берегах Невы,, նախագիծը։ Դրա շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնության հարավային մայրաքաղաք են հրավիրում Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններից և Արցախից շնորհալի երեխաներ, ովքեր հնարավորություն են ունենում ծանոթանալ Սանկտ Պետերբուրգի թանգարաններին, հարուստ ռուսական մշակույթին, նաև ելույթ ունենալ Ռուսաստանի ճանաչված երաժիշտ-կատարողների, Մարիինյան և Միխայլովսկյան թատրոնների մենակատարների հետ:
Նախագծի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգ են հրավիրվել տաղանդավոր պատանի երաժիշտներ Սյունիքի սահմանամերձ և Արցախի տեղահանված շրջաններից։
Նախագիծը բաղկացած է եղել երեք համերգային ծրագրից, որը տեղի է ունեցել հուլիսի 2-ին՝ Հայկական եկեղեցուն կից  «Վերնատուն» դահլիճում, հուլիսի 4-ին` Ցարսկոսելսկի ճեմարանի գեղեցիկ դահլիճում տեղի աշակերտների հետ համատեղ և հուլիսի 6-ին` Պոլովցևի պալատի Բրոնզե դահլիճում Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստների հետ համատեղ ,,Мастера искусств детям Армении,, համերգով:
Համերգային ծրագրերում ելույթ են ունեցել Արամ Խաչատրյանի անվան Կապանի առաջին երաժշտական դպրոցի սան սրնգահար Նարեկ Սարգսյանը, Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի սան, դաշնակահար Յուրի Զարգարյանը և Սիսիանի Էմմա Ասյանի անվան երաժշտական դպրոցի սան, քանոնահարուհի Մերի Սուքիասյանը, նվագակցող և պատասխանատու` Մարինա Նահապետյան։
Ինչպես «Սյունյաց երկրին» տեղեկացրեց Կապանի մանկական արվեստի դպրոցի տնօրեն Մարինա Նահապետյանը, ,,Дети Армении на берегах Невы,, հիմնադրամը ստեղծվել է ռուսաստանաբնակ Արամ Դանիելյանի ջանքերով և նպատակ ունի սերտացնել հայ-ռուսական մշակույթի կապերը:
Սյունեցի երեք և Արցախի երկու պատանի երաժիշտների կատարումներով տպավորված էր սանկտպետերբուրգցի՝ հիմնականում հայ հանդիսատեսը, ովքեր կարոտել էին հայկական երաժշտություն ունկնդրելը:
Նաև ռուսական կողմի հետ փոխայցելություններ կատարելու պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց:
Սանկտ Պետերբուրգում ներկայացվեց Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի կերպարվեստի բաժնի սաների աշխատանքները, կազմակերպվեց դրանց ցուցահանդես-վաճառք: