1-4-րդ դասարանների դասագրքերի քանակը կավելանա 3 տոկոսով. ԿԳՄՍ նախարարի նոր հրամանի նախագիծը
Iravaban.net-ը ուսումնասիրել է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման e-draft.am կայքում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից հանրային քննարկման դրված հրամանի նախագիծը, որով փոփոխություններ են կատարվում հանրակրթական ուսումնական հաստատություններին դասագրքերով ապահովելու կարգում: Նախագիծը հանրային քննարկման է դրված 2025թ. սեպտեմբերի 26-ից մինչև հոկտեմբերի 11-ը:
Ի՞նչ փոփոխություն է նախատեսվում
Նախագծով առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցներով 1-4-րդ դասարանների դասագրքերի տպագրությունն իրականացնել սովորողների թվաքանակի նկատմամբ 3 %-ով ավելի քանակով:
Այս փոփոխությունը նախատեսվում է նախարարի 2021 թվականի նոյեմբերի 29-ի «Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները դասագրքերով ապահովելու կարգը հաստատելու և Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի 2009 թվականի օգոստոսի 21-ի N 752-Ն հրամանն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» N 81-Ն հրամանի մեջ:
Ինչո՞ւ է անհրաժեշտ նման լրացում
Ներկայումս հանրակրթական 1-4-րդ դասարանների դասագրքերի տպագրությունն իրականացվում է սովորողների թվաքանակի հիման վրա: Սակայն այս մոտեցումը չի հաշվի առնում՝