100 փաստ նոր Հայաստանի մասին. մեկնարկել է վարչապետի ասուլիսը
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, Նիկոլ Փաշինյանի հերթական մամուլի ասուլիսն է, որն ընթանում է Վանաձորի Տեխնոլոգիական կենտրոնում: Ասուլիսի սկզբում վարչապետը, չդավաճանելով ավադույթ դարձած սկզբունքին, ներկայացնում է 100 փաստ նոր Հայաստանի մասին։ Փաստերի շարքում կան բավականին ուշագրավները՝ մասնավորապես, օրինակ՝ փաստ 29-րդ, «Կառավարությունն աննախադեպ որոշում է կայացրել անկախության տոնի հիմնական միջոցառումները մարզերում իրականացնելու պրակտիկա ներդնելու մասին»։
Կամ փաստ 16-րդ, «2015-ից ի վեր առաջին անգամ արձանագրվել է արտաքին պետական պարտքի նվազման միտում»։ 53-րդ փաստը հանությանը ամենաշատ հուզող թեմային է վերաբերվում. «Կառավարությունը հավանություն է տվել նվազագույն աշխատավարձի շեմը 55 հազար դրամից 68 հազար դրամ բարձրացնելու օրենքի նախագծին, որ փոփոխությունները վերաբերվելու են մասնավոր ոլորտում աշխատող 4 հազար մարդու, պետական ոլորտում՝ 35 հազար»։
Մյուս՝ 56-րդ փաստը եւս ամենաքննարկվող թեմաներից մեկի՝ առողջապահության ոլորտի մասին է. «Առողջապահության ոլորտում ստվերը էականորեն կրճատվել է»։ Ուշագրավ է նաև 95-րդ փաստը, որում ասվում է. « «Արցախը Հայաստան է և վերջ» արտահայտության հեղինակ,ազատամարտիկ Լեոնիդ Ազգալդյանին շնորհվել է Արցախի հերոսի կոչում՝ ՀՀ իշխանությունների միջնորդությամբ»։