Գագիկ Դավթյան, Կապանի պատվավոր քաղաքացի, բանաստեղծ
«Սյունյաց երկիր» պատանին շուտով կբոլորի իր կյանքի 20-րդ տարին: Մի հանգրվան, որ թելադրում է նախ թռուցիկ հայացք նետել նրա անցած ճանապարհին:
Զարմանալիորեն փշոտ է եղել այդ ճանապարհը...
Անմարդկային հալածանքներ, ճնշումներ, ավազակային հարձակում խմբագրության վրա, մեքենայի հրկիզում, դատական հյուծիչ քաշքշուկներ, բնական ստեղծագործական աշխատանքի դեմ այլևայլ խոչուխութեր... Եվ այդ ամենը՝ իշխանական լծակների գործադրմամբ:
Ահա այսպիսի պայմաններում է հասակ առել ու հասունացել պարբերականը:
Չլինեին գլխավոր խմբագիր Սամվել Ալեքսանյան մարդու և վաստակաշատ լրագրողի մաքառող տեսակը, շիտակ, անկողմնակալ կեցվածքն ու աներկիմաստ գիրը, չլինեին նրա համառությունը, անկոտրում կամքը, բացառիկ նվիրումն աստվածատուր մեր երկրամասի հող ու ջրին, մենք այսօր չէինք ունենա այս «Սյունյաց երկիր»-ը, որ բառի դասական իմաստով քիչ է ընդամենը թերթ անվանել:
Անպարագիծ հիացմունք են հարուցում հատկապես Սյունիքի դարավոր ու փառավոր պատմությանը, մշակույթին, հոգևոր կյանքին, տնտեսությանը, Սյունյաց մեծագործ այրերին նվիրված ստվարածավալ թողարկումները, որոնցից ամեն մեկը մի ամբողջ գիտական հիմնարկության աշխատանքի տպավորություն է թողնում՝ արժանի ամենաբարձր գնահատանքի:
Հենց միայն այդ «Հատուկ» թողարկումներով «Սյունյաց երկիր»-ը արդեն իսկ Ոսկե տառերով է վավերացրել իր անունը Հայ մամուլի պատմության մեջ: