2026 թվականին ՀԱՊԿ-ում նախագահի գործառույթները կստանձնի Ռուսաստանը
ՀԱՊԿ-ի գոյության տարիների ընթացքում բազմիցս հաստատվել է նրա բարձր արդյունավետությունը՝ որպես տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման մեխանիզմ։ Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ՝ կապված կազմակերպության ստեղծման 23-րդ տարեդարձի հետ։
«Միավորման կանոնադրությամբ ամրագրված նպատակները, որոնց թվում են՝ խաղաղության և կայունության ամրապնդումը, անդամ պետությունների անկախության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությունը կոլեկտիվ հիմունքներով, անփոփոխ ուղենիշ են ծառայում Կազմակերպության մեջ մտնող եղբայրական երկրների՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի համար։
Անդամ պետությունների համատեղ ջանքերով հետևողականորեն լուծվում են ճգնաժամային իրավիճակների կանխարգելման և լուծման, կայունության բազմաշերտ մարտահրավերների և սպառնալիքների դեմ պայքարի խնդիրները, ներառյալ ահաբեկչությունը և ծայրահեղականությունը, թմրանյութերի և զենքի ապօրինի շրջանառությունը, կազմակերպված անդրազգային հանցավորությունը, անօրինական միգրացիան։ ՀԱՊԿ-ի կուտակած փորձն ու ներուժը թույլ են տալիս նրան հանդես գալ որպես լայն եվրասիական տարածքում ձևավորվող հավասար և անբաժանելի անվտանգության ճարտարապետության առանցքային տարրերից մեկը։
ՀԱՊԿ անդամ պետությունները մշտական, համակարգված միջոցներ են ձեռնարկում արտաքին քաղաքական կոորդինացիայի հետագա ամրապնդման, կոլեկտիվ անվտանգության ապահովման գործիքների զարգացման ուղղությամբ։ Առանցքային ուղղություններից մեկը միավորման Հավաքական ուժերի մարտունակության բարձրացումն է։ Կանոնավոր կերպով անցկացվում են համատեղ զորավարժություններ, որոնց ընթացքում հաշվի է առնվում և կիրառվում Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի առաջավոր փորձը։ Ընթացիկ տարում ՀԱՊԿ ձևաչափով համատեղ օպերատիվ և մարտական ​​պատրաստության միջոցառումներ են տեղի ունեցել Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի տարածքներում, իսկ դրանց եզրափակիչ փուլը կլինեն Կազմակերպության խաղաղապահ ուժերի հետ զորավարժությունները Տաջիկստանում»,– նշվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Ըստ հաղորդագրության, «զգալի գործնական արդյունք» են տալիս ՀԱՊԿ երկրների իրավապահ մարմինների և հատուկ ծառայությունների մշտական ​​համատեղ գործողությունները՝ ահաբեկչության («Վարձկան»), թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության («Ալիք»), անօրինական միգրացիայի («Անօրինական») և տեղեկատվական տարածքում հանցագործությունների դեմ պայքարում («ՊՐՈՔՍԻ»)։ Կազմակերպության տարածքում կենսաբանական և տեղեկատվական անվտանգության ապահովման գործընկերությունը բարձր դինամիկա է ձեռք բերում։
2026 թվականին ՀԱՊԿ-ում նախագահի գործառույթները կստանձնի Ռուսաստանի Դաշնությունը։