35 տարի մասնագիտության մեջ. Մարիամ Միքայելյանի ներդրումը Մեղրիում ռուսերենի ուսուցման մեջ
Մեղրիի հեղինակավոր ուսուցչուհի Մարիամ Միքայելյանն իր կյանքը նվիրեց երեխաներին ռուսերեն լեզվին տիրապետելուն։ Տարիների ընթացքում նա մեծացրել է ուսանողների մի ողջ սերունդ՝ նրանց փոխանցելով ոչ միայն գիտելիք, այլև սեր դեպի ռուսերենը  և ռուս մշակույթը։
Այսօր Մարիամ Միքայելյանը շարունակում է իր առաքելությունը՝ անցկացնելով ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ, որոնք չափազանց տարածված են։ Նրա կողմից ուսուցանվող հարյուրավոր տղաներ և աղջիկներ վաղուց ավարտել են դպրոցը՝ հասուն տարիքում իրենց հետ տանելով գիտելիքների պաշար և իրենց սիրելի ուսուցչի մասին ջերմ հիշողություններ:
Մեղրիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի փոխտնօրեն Մարիամ Միքայելյանի մայրը ևս ուսուցչուհի էր:  Նա համոզված է՝ դա իր կոչումն է. «Իմ մայրիկը 43 տարի աշխատել է որպես ուսուցչուհի հենց այս դպրոցում՝ դաստիարակելով մի քանի սերունդ։ Նա միշտ անսահման նվիրված էր իր գործին և ինձ սովորեցրեց ամենագլխավորը՝ երեխային ոչ միայն որպես աշակերտ, այլև որպես անհատ դաստիարակելը կարևոր է»։
Ուսուցչուհին պնդում է, որ Մեղրիում մեծ պահանջարկ ունեն ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացները. «Երեխաները շատ հետաքրքրված են և սիրով հաճախում են դասերին», - կիսվեց Մարիամ Ալեքսեևնան:
Երեխաները հաճույքով են սովորում լեզուն և ամեն առիթով փորձում են խոսել ռուսերեն։ Մարիամ Միքայելյանը պատմեց, թե ինչպես են Ռուսաստանից լրագրողներ եկել իրենց դպրոց. նրանք կարծում էին, որ աշակերտները դժվար թե հասկանան իրենց ռուսերեն խոսքը, բայց երեխաները ոչ միայն հիանալի հասկացան ամեն ինչ, այլեւ ուրախությամբ զրուցեցին նրանց հետ։
«Մեր հյուրերը հաճելիորեն զարմացած էին. դասերի ընթացքում մենք ոչ միայն լեզուն ենք սովորում, այլ երկու ազգի մշակույթն ու ավանդույթները: Դպրոցի կողքին կա մարզադաշտ, որտեղ անցկացնում ենք սեզոններին նվիրված պարապմունքներ։ Ամանորին մենք երեխաներին անակնկալ մատուցեցինք՝ Ձմեռ Պապը և Ձյունանուշը շնորհավորեցին նրանց։ Մենք մեր ուժերով ներկայացրեցինք «Երեք աղջիկ պատուհանի տակ» կարճ ներկայացումը», - ասաց Մարիամ Միքայելյանը՝ ընդգծելով, որ մշակույթի մեջ ինտերակտիվ մեթոդներով լեզվի ուսուցանումը, դասերը դարձնում է ոչ միայն հետաքրքիր, այլ իսկապես հետաքրիր երեխայի համար։
Մարիամ Միքայելյանի առջև ծառացած մարտահրավերներից մեկն այն է, որ նոր սերունդը  չի սիրում կարդալ։ Ուստի նա փորձում է ուսուցման գործընթացում ներդնել նորարարական մեթոդներ, որոնք արդիական կլինեն աշակերտների համար: Նա շարունակում է ոգեշնչել երեխաներին՝ դարձնելով ռուսերեն լեզուն սովորելը զվարճալի և արդյունավետ:
Դուք կարող եք ավելին իմանալ մեր դասընթացների մասին և գրանցվել՝ գրելով մեր էլ. փոստին՝ [email protected], կամ զանգահարել  +374 91 829 829 հեռախոսահամարին: