792 միլիոն դրամ՝ «Հայաստանի ազգային արխիվ»-ի հարկային պարտավորության վճարմանը
Կառավարությունն իր պահուստային ֆոնդից մոտ 792 միլիոն դրամ կհատկացնի «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի ունեցած հարկային պարտավորությունը վճարելու նպատակով:
Նման որոշում կառավարությունն ընդունեց այսօրվա իր նիստին։
Ինչպես նշվում է կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծում, ՊՈԱԿ-ի մոտ ավելացված արժեքի հարկի և շահութահարկի գծով հարկային պարտավորությունները առաջադրվել են պետական եկամուտների կոմիտեի կատարած ստուգման արդյունքներով: Այդ պարտավորությունները վերաբերում են 01.01.2011թ.-31.07.2018թ. ժամանակահատվածում կազմակերպության կողմից պետբյուջեից ստացած սուբսիդիաների և դրամաշնորհների հաշվին իրականացված ԱԱՀ-ով հարկման ենթակա գործարքներին։
Որոշման նախագծում նշվում է, որ գումարի փոխանցումը պետական համայնքային բյուջեների եկամուտների և ծախսերի վրա կունենա չեզոք ազդեցություն:
Կառավարությունն էլ իր հերթին պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին հայտնել է, որ կոմիտեի «Հարկային ծառայության մարմնի համակարգի և մաքսային ծառայության նյութական խրախուսման և համակարգի զարգացման ֆոնդ»-ի արտաբյուջետից եկամուտները նվազեցնի մոտ 75 միլիոն դրամով և այն փոխանցի պետական բյուջե։