Աբու Դաբիում ավարտվել են Փաշինյան-Ալիև բանակցությունները
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները: հայտնում են, որ Աբու Դաբիում Փաշինյանի և Ալիևի միջև բանակցություններն ավարտվել են: Հանդիպումը տևել է մոտ 5 ժամ:
Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ հայկական և ադրբեջանական կողմերը բանակցել են 2 անգամ ընդլայնված կազմով, 2 անգամ Փաշինայն-Ալիև դեմ առ դեմ ձևաչափով:
Նշենք, որ հանդիպմանը հայկական կողմից ներկա են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-երը հայտնում են նաև, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում: Կողմերը քննարկել են խաղաղ օրակարգի առանցքային հարցեր՝ սահմանի դելիմիտացիա, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» բացում և զարգացում, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրում և այլ թեմաներ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բանակցությունները շարունակել ինչպես աշխատանքային խմբերի մակարդակով, այնպես էլ ավելի բարձր քաղաքական մակարդակով:
ТАСС գործակալության՝ Աբու Դաբիում ընթացող բանակցությունների կազմակերպմանը մոտ կանգնած աղբյուրներից մեկի փոխանցմամբ՝ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման թեման խաղաղ համաձայնագրի շուրջ հակասությունների հաղթահարումն է։
«Նպատակը մինչև տարեվերջ փաստաթղթի ստորագրմանը հասնելն է», – նշել է գործակալության աղբյուրը։
Ավելի ուշ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարած հայտարարության մեջ ասվում է. «2025 թ. հուլիսի 10-ՀՀ վարչապետը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը հանդիպել են Աբու Դաբիում  (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) և քննարկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ:
Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն են, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը:
Երկրների ղեկավարները, նշելով սահմանազատման գործընթացում գրանցված առաջընթացը, հանձնարարել են համապատասխան պետական հանձնաժողովներին շարունակել գործնական աշխատանքն այդ ուղղությամբ:
Կողմերը նաև պայմանավորվել են շարունակել երկու երկրների միջև երկկողմ բանակցությունները և վստահության ամրապնդման միջոցները»: