Ադրբեջանի վերջնական նպատակը Սյունիքը վերցնելն է. Վազգեն Մանուկյան
Ադրբեջանը կրակելու է շատ տարբեր տեղերից, կրակելու է մի տեղ, վերցնելու է ուրիշ տեղ։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ է հակառակորդը կրակում հենց Երասխի հատվածում։
«Մի բանը շատ հստակ է, որ Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի հարցը ստրատեգիական չէր, այլ պրեստիժի հարց էր, պատվո հարց էր եւ իրենք լուծում են այդ հարցը։ Սյունիքի հարցը ստրատեգիական հարց է ոչ միայն Ադրբեջանի համար, այլ ամբողջ թուրքախոս ժողովուրդների։ Ինչ իրենք անեն, կարող է անկապ թվալ առաջին հայացքից, բայց վերջնական նպատակն է Սյունիքը վերցնելը»,- ասաց Վազգեն Մանուկյանը։
Մանուկյանի կարծիքով՝ Նիկոլ Փաշինյանից պետք է օր առաջ ազատվել. «Նա կործանելու է մեր պետությունը։ Համաժողովրդական շարժում է պետք, որպեսզի իրեն հանեն։ Երբ շարժումը կառաջանա, առաջնորդներ էլ կառաջանան։ Փրկիչ չկա, փրկիչ մի փնտրեք։ Ուղղակի ժողովուրդը պիտի գիտակցի, թե այս ամբողջ ճանապարհը ուր է տանում եւ ոտքի ելնի»։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ պատերազմ եղավ, 5 հազար զոհ ունեցանք, բայց քաղաքացիները կրկին ընտրեցին Փաշինյանին, Մանուկյանն արձագանքեց.
«Ընտրությունների միջոցով մինչեւ հիմա երբեք որեւիցե խնդիր չի լուծվել։ Բոլոր ընտրությունները եղել են ոչ լեգիտիմ։ Ինձ զարմացնում էր որոշ ընդդիմադիրների ոգեւորությունը, որոնք ոգեւորված գնում էին ընտրության, կարծես՝ իրենք առաջին անգամ են Հայաստան եկել։
Երբ երկիրը վտանգի առջեւ է կանգնում, երբեք ոչ մի երկրում, ոչ մի ժամանակ չի լինում, որ մեկ էլ ամբողջ ժողովուրդը սկսում է զբաղվել այդ հարցով։ Մարդիկ շարունակում են ապրել, բայց միշտ հասարակության մեջ լինում է մի շերտ, որն իր վրա է վերցնում պատասխանատվությունը։ Վերջին տասնամյակներում սովորեցինք հույսը դնել բանակի վրա, բայց բանակ պրակտիկորեն չունենք։ Այդ միտքը դեռ չի հասել մարդկանց, որ իրենք պետք է պաշտպանեն իրենց հայրենիքը։ Ավելի հեշտ ճանապարհ կա, հենց քշենք Նիկոլին, բանակը նորից կդառնա բանակ եւ նորից կպաշտպանի մեր ժողովրդին»։
Նշենք, որ մի քանի օր է՝ լարված իրավիճակ է նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում։ Հուլիսի 19-ի ուշ երեկոյան եւ 20-ի գիշերը, մինչեւ ժամը 02։00, ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակել են հրաձգային զինատեսակներից, առանց ականանետերի կիրառման, գնդակոծել հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերը:
Մի քանի ժամ տեւած ինտենսիվ փոխհրաձգության հետեւանքով հայկական կողմից հրազենային վիրավորում է ստացել Երասխ համայնքի ղեկավար Ռադիկ Օղիկյանը, ով այդ պահին կազմակերպում էր ադրբեջանցիների գործողությունների արդյունքում տեղանքում բռնկված հրդեհը մարելու աշխատանքները։