Ադրբեջանն ու Հայաստանը պատրաստ չեն որևէ պայմանով հաշտության պայմանագիր կնքել. ՌԴ ԱԳՆ
Ադրբեջանն ու Հայաստանը պատրաստ չեն որևէ պայմանով հաշտության պայմանագիր կնքել։ Դեռևս կան որոշ բարդ հարցեր, որոնք պետք է լուծվեն։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Բաքվից և Երևանից եկող ազդակները շուտափույթ խաղաղության հասնելու հանձնառության մասին չեն նշանակում, որ կողմերը պատրաստ են համաձայնել ցանկացած պայմանի: Մենք դեռ պետք է լուծումներ գտնենք մի շարք բարդ թեմաների շուրջ»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին այն մասին, թե ինչ խնդիրներ են խանգարում երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատմանը։
Ինչպես նշել է դիվանագետը, դրանցից ամենագլխավորը Ադրբեջանի իրավական դաշտի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման և համընդհանուր ճանաչված իրավունքների պահպանման խնդիրն է։ «Համապատասխան տրամաբանությունը կողմերը որոշել են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի արդյունավետության փոխադարձ հաստատումից հետո: Պահանջվում է նաև համաձայնագրի իրականացմանը միջազգային աջակցության մեխանիզմ, որը կասկածի տակ չի դնի Հայաստանի և Ադրբեջանի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը»,- հավելել է Գոնչարը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը ակտիվորեն օգնում է կողմերին խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման հարցում։