Ադրբեջանցիները գողացել են շուռնուխցու կովերը. Զոհրաբյանը դիմել է Մուրադովին
Նաիրա Զոհրաբյանը նշում է, որ այդ ֆերման շուռնուխցի Գավրուշի մեծ ընտանիքի ապրուստի միակ միջոցն էր, որը թուրքը տարել է։
ԲՀԿ–ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ահազանգում է, որ ադրբեջանցիները գողացել են շուռնուխցի Գավրուշ Հակոբյանի 13 մայր կովերն ու քշել դեպի ադրբեջանական Սեյթազ գյուղ։ Զոհրաբյանը Facebook սոցցանցի իր էջում նման գրառում է արել` հայտնելով, որ Գավրուշ Հակոբյանի անասնագոմը գտնվում է Շուռնուխից Կապան ճանապարհից 500 մետր հեռավորության վրա։
«Հայտնի GPS-յան գծագրումով գոմերից մի քանի մետր այն կողմ արդեն դիրքավորված թուրքն է։ Ուրբաթ օրը ադրբեջանցիները գողացել են Գավրուշի 13 մայր կովերը։ Անասունների հետքերով ֆերմերի որդին ռուս խաղաղապահների հետ գնացել է այդ գյուղը, որտեղ ասել են՝ հա, կտանք ձեր անասուններին, ու էդպես էլ մինչ օրս չեն վերադարձրել»,–գրում է Զոհրաբյանը։
Նրա խոսքով` Սյունիքի մարզպետարանից Գավրուշին ասել են. «Հանգիստ նստի տեղդ, ոչինչ մի ձեռնարկի, մենք ռուսներին տեղեկացրել ենք»։
ԱԺ պատգամավորը հայտնում է, որ խնդրի առնչությամբ դիմել է նաև Արցախում ռուս խաղաղապահ անձնակազմի հրամանատար Ռուսլան Մուրադովին։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնել էր, որ Գորիսից Որոտան, Շուռնուխ ու Կապան տանող ճանապարհի 68 կիլոմետրանոց հատվածից 21 կմ-ն այս պահին գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։
Սահմանազատման աշխատանքների հետևանքով Շուռնուխից 12 տուն մնացել է թշնամուն։ ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած 12 տների փոխարեն կկառուցվեն նորերը: