Ադրբեջանում սկսվել է գերեվարված Կարեն Ղազարյանի գործով դատավարությունը
Նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանի Գյանջա (Գանձակ) քաղաքում սկսվել է Հայաստանի գերեվարված քաղաքացի, Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի գործով դատական նիստը: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական Turan գործակալությունը, Ղազարյանը մեղադրվում է Ադրբեջանում «ահաբեկչական փորձ իրականացնելու» մեջ։ Նշվում է, որ Ղազարյանը պատրաստվում էր ահաբեկչություն անել՝ «զենքի ու պայթուցիկի կիրառմամբ»։ Հայկական կողմը կտրականապես հերքում է այդ պնդումը։
Երեկ Կարեն Ղազարյանի ընտանիքին Բերդավան գյուղում տեսակցել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի տիկին Աննա Հակոբյանը։ Նա Ղազարյանի ծնողներին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Կարենի հարցով դիմել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցով գլխավոր հանձնակատարին և Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին:
«Փաստաբանից ճշտեցինք, որ ներկա պահին Կարեն Ղազարյանի գործը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում դատավարության այն փուլում է, որ սպասում են ադրբեջանական կողմի տարբեր պարզաբանումներին։ Փաստաբանները վստահեցնում են, որ մեր դիրքերը շատ ամուր են, առնվազն այն մասով, որ Կարեն Ղազարյանը դիվերսանտ կամ տերորիստ չէ։ Կարենը ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, և այդ ամենի ապացույցները ներկայացված են ՄԻԵԴ։ Իմ կարծիքով, եթե այս բոլոր օղակները աշխատեն և անեն այն, ինչ պարտավոր են անել՝ իրենց բնույթից ելնելով, ապա հնարավոր չէ ինչ-որ պահի հանգուցալուծման չգանք այս գործում»,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
«Եվրոպական դատարանում մենք վիճարկում ենք մարդու իրավունքների կոնվենցիայի մի քանի կետերի խախտում Կարեն Ղազարյանի գործով։ Դատելով մեր փաստաբանների վստահությունից՝ ավելի հավանական է, որ հայկական կողմը կշահի։ Իսկ դա ենթադրում է կոնկրետ սանկցիաներ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Կարծում եմ, որ դա ցանկալի չի լինի նաև ադրբեջանական կողմին։ Սանկցիաներ, որոնք լուրջ գործիք կլինեն մեր ձեռքում Կարեն Ղազարյանի վերադարձն ապահովելու համար»,- ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի տիկինը։
ՍիվիլՆեթի նկարահանող խումբը այս տարվա հուլիսի 21-ին այցելել էր Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղ, որը Բ գրեթե կպած է Ադրբեջանի սահմանին։ Ինչպե՞ս կարող էր Կարեն Ղազարյանը հայտնվել սահմանից այն կողմ։ Գյուղում ամենատարբեր վարկածներ են շրջանառվում։ Իսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն Կարենի մասին տեղեկատվություն չի հրապարակում՝ ասելով, որ այդ հարցով երկխոսության մեջ է Ադրբեջանի ու Հայաստանի համապատասխան կառույցների հետ։