ԱՀ ՄԻՊ-ը Կրթության միջազգային օրվա առթիվ նամակ է ուղարկել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու դերակատարներին
24.01.2023 20:50
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Կրթության միջազգային օրվա առթիվ նամակ է ուղարկել ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գլխավոր տնօրենին և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջազգային կազմակերպություններին ու դերակատարներին:
Պաշտպանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամին, Արցախի կարևոր ենթակառուցվածքների աշխատանքի միտումնավոր խափանումներին և դրանց հետևանքով երեխաների կրթության և այլ հիմնարար իրավունքների խախտմանը:
Պաշտպանը նշել է, որ անընդունելի է միջազգային հանրության կողմից ցուցաբերած անգործունյա վերաբերմունքը, որը հանգեցնում է Արցախի տասնյակ հազարավոր երեխաների կրթության և այլ հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտմանը, և կոչ արել նշված կազմակերպություններին և դերակատարներին կոչերից և դատապարտումներից անցնել կոնկրետ հասցեական քայլերի և հավատարիմ մնալ ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների մասին 1989թ. կոնվենցիայով ամրագրված սկզբունքներին:
Նամակի ամբողջական տարբերակին անգլերեն լեզվով կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://artsakhombuds.am/hy/news/706
The Human Rights Defender sent a letter to the Council of Europe Human Rights Commissioner, the Director General of UNICEF and other international human rights organizations and actors.
The Ombudsman referred to the violations of the children’s rights to education and other fundamental rights, the humanitarian crisis caused as a result of the blockade of Artsakh by Azerbaijan, followed by deliberate disruptions of the work of Artsakh’s critical infrastructure.
The Ombudsman emphasized that the inactive attitude by the international community is unacceptable which entails to the violation of children’s right to education and other fundamental rights and urged the mentioned organizations and actors to go beyond the limits of calls and condemnations towards taking concrete targeted actions and to stay committed to the principles of the 1989 UN Convention on the Rights of the Child.
You can read the full version of the letter in English at the following link: