Ալիև. «Մենք մեր նահատակների գնով ապահովեցինք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերի իրականացումը»
02.10.2023 12:33
Ադրբեջանը երեք տարի առաջ հասել է հիմնական նպատակին՝ վերականգնել է 30 տարի խախտված տարածքային ամբողջականությունը։
Այդ մասին Բաքվում գումարված Տիեզերագնացության 74-րդ միջազգային համաժողովում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Նրա խոսքով, 30 տարի շարունակ Ադրբեջանը գրավման և էթնիկ զտումների զոհ էր: «Դա մեծ ողբերգություն էր մեր ժողովրդի համար և մեծ հումանիտար աղետ։ Մենք երկար տարիներ փորձել ենք հակամարտությունը և օկուպացիային վերջ տալ խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է Ալիևը:։
Նրա հավաստմամբ, 28 տարի շարունակ Ադրբեջանը հավատարիմ էր բանակցային գործընթացին, սակայն երեք տարի առաջ որոշել է օգտվել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ երաշխավորված ինքնապաշտպանության իրավունքից:
«Երեք տարի առաջ մենք ազատագրեցինք մեր տարածքները, վերջ դրեցինք օկուպացիային, իսկ անցած ամիս մենք ամբողջությամբ վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը»,- հայտարարել է Ալիևը:
Նա քննադատել է միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքը, նշելով, որ դրանք պարտավոր էին վերջ տալ հակամարտությանը, սակայն որևէ արդյունքի չեն հասել։
«ՄԱԿ-ի չորս բանաձեւերը պահանջում էին հայկական զինված ուժերի ամբողջական, անհապաղ և անվերապահ դուրսբերում, բայց այդ բանաձևերը թղթի վրա մնացին 27 տարի։ Մենք մեր շեհիդների (նահատակների) կյանքի գնով ապահովեցինք դրանց իրականացումը»,- հավելել է Իլհամ Ալիևը:
Նրա խոսքով, Հարավային Կովկասն այսօր կարող է թեւակոխել խաղաղության դարաշրջան։
«Սա մեր կարծիքն է։ Համագործակցություն, փոխշահավետ նախագծեր, փոխադարձ շահ: Այսօր մենք դա ենք ցույց տալիս»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։