Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքով տարանցիկ երթևեկության զարգացման նպատակով ՌԴ-ի հետ համագործակցության մասին
11.02.2025 17:46
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հավանություն է տվել Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի մասին համաձայնագրին, երեքշաբթի հաղորդում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
«Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքով տարանցիկ բեռնափոխադրումների զարգացման նպատակով Ադրբեջանի կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրի հաստատման մասին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այս համաձայնագրի նպատակը, որը սահմանում է երկաթուղային ենթակառուցվածքների և տարանցիկ փոխադրումների զարգացման ոլորտում համագործակցության պայմանները, տրանսպորտային կապերի արդյունավետության բարձրացումն է և «Հյուսիս-Հարավ»-ի արևմտյան երթուղու ներուժի բարձրացումը։
Համաձայնագիրը կխթանի երկաթուղով բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացումը և կապահովի երթևեկության ծավալների աճի տեմպերի և երկաթուղային տրանսպորտի ենթակառուցվածքի զարգացման միջև հավասարակշռությունը։