ԱՄՆ-ն Սիրիայում թիրախներին իր հարվածներն անվանել է նախազգուշացում Իրանին
ԱՄՆ ավիահարվածները Սիրիայում զենքի և զինամթերքի պահեստներին, որոնք իբր պատկանում են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) «նախազգուշական ազդանշան» էին Թեհրանի համար։ Այդ մասին ուրբաթ հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին։
«Սա հզոր նախազգուշական ազդանշան է։ Հուսով ենք, որ նրանք [Իրանը] ընդունեցին դա։ Եթե ​​դա այդպես չէ, եթե հարձակումները շարունակվեն, ապա մենք, ինչպես ասել է [ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը], կշարունակենք պատասխանել»,- ասել է նա Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Սպիտակ տան խոսնակը հավելել է, որ հարվածները նաև վկայում են այն մասին, որ ԱՄՆ-ը «Իրանին պատասխանատու է համարում» Սիրիայում և Իրաքում ամերիկյան զորքերի վրա մի քանի հարձակումների համար։
Ուրբաթ Պենտագոնը հայտնել է, որ ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի երկու F-16 կործանիչներ ավիահարվածներ են հասցրել պահեստներին զենքով և զինամթերքով, որոնք, ըստ ամերիկյան վարչակազմի, պատկանում են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսին։ ԱՄՆ ռազմական ներկայացուցիչը նաև ասել է, որ ԱՄՆ-ը չի համակարգել ավիահարվածները Իսրայելի իշխանությունների հետ՝ կրկնելով, որ ամերիկյան գործողությունը կապված չէ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության հետ։
Պաշտոնյան հավելել է, որ մարտի վերջից ի վեր առաջին անգամն է, որ ԱՄՆ-ը հարվածներ է հասցնում Սիրիայում Իրանի հետ կապված օբյեկտներին: Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 17-ից իրանամետ խմբավորումները 19 հարձակում են իրականացրել՝ օգտագործելով անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ ամերիկյան զորքերի դեմ։