ԱՄՆ-ն ընդմիշտ հրաժարվում է Ղրիմը ճանաչել որպես ռուսական տարածք և վերացնել պատժամիջոցները
ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը հրաժարվել է չեղարկել Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով և Ղրիմը ճանաչել որպես Ռուսաստանի Դաշնության տարածք: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ամերիկյան առաքելության ներկայացուցիչ Ռոդնի Հանթերը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք երբեք չենք ճանաչի Ղրիմը բռնակցելու Ռուսաստանի փորձը: Արդյունքում, Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայի գործողությունների համար ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները ուժի մեջ կմնան այնքան ժամանակ, քանի դեռ Մոսկվան չի վերանայել իր կուրսը», – շեշտել է նա:
Հանթերը նաև մեղադրել է Մոսկվային Ուկրաինայում իբր ռազմական ներկայություն ունենալու մեջ և խոստացել է շարունակել աջակցել Կիևին:
«ԱՄՆ-ը մտադիր է շարունակել աջակցել իր ուկրաինացի գործընկերներին երկրի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու իրենց ջանքերում»,- ավելացրել է Հանթերը:
Հունվարին Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Սալիվանը խոսել էր Ղրիմի պատճառով Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցները մեղմացնելուց հրաժարվելու մասին: Ըստ նրա՝ ԱՄՆ վարչակազմի համար առաջնային է մնում Ուկրաինայում գործողությունների հետ կապված խնդիրը: