3.Արագացնել ներդրումային հայկական հիմնադրամի ստեղծման աշխատանքները, որը կիրականացնի ներդրումային ծրագրերի ուղեկցումը
4.Մշակել մեխանիզմ, որ սեզոնային աշխատանքի ընդունվելու պարագայում քաղաքացին չզրկվի ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստից
5.Հաշվառել Հանրապետությունում առկա բոլոր թափուր աշխատատեղերը՝ աշխատավարձերով, հասցեներով, ընկերություններով
6.Արագ բացահայտել այն մարդկանց, ովքեր ամսական 100 հազար դրամ և ավելի ամենամսյա վարկեր են սպասարկում և միևնույն ժամանակ օգտվում են ընտանեկան սոցիալական նպաստների համակարգից
7.Օրակարգում պահել բանկային տոկոսադրույքների նվազեցման խնդիրը և ռազմավարություն մշակել: Միկրոբիզնեսը անասանապահությունը վարկավորելու գործուն մեխանիմզներ մշակել:
8.Մեծ թափով սկսել վերամասնագիտացման ուսումնական կենտրոնների ստեղծումը և վերամասնագիտացման ծառայություներ մատուցել աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան
9.Ակտիվացնել և զարգացնել բոլոր այն ուսումնական կենտրոնները և նախագծերը, որոնց նպատակն է մարդկանց բիզնես հմտություններ սովորեցնելը և ֆինանսական գրագիտության շարունակական բարձրացումը: Այս նպատակով բանակցել և համատեղ ծրագրեր իրականացնել հեռուստաընկերությունների հետ:
10.Ակտիվացնել մասնավոր հատվածի ներգրավվումը միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների վերակենդանացման, ակտիվացման և զարգացման գործում
11.Կաթիլյան ոռոգման և հակակարկտային ցանցերի և գյուղատնտեսական նոր տեխոնոլգիաների ներդրման բյուջետային ծրագրերի արդյունավետությունը բարձրացնել այնպես, որ բյուջեով նախատեսված ծրագրերն ամբողջությամբ իրականացվեն, նախադրյալներ ստեղծել այդ աշխատանքների ծավալները մեծացնելու համար
12.Ջրամբարաշինության և ճանապարհաշինության առկա նախագծերի գույքագրում իրականացնել և նոր նախագծեր նախաձեռնել՝ զուգահեռաբար բանակցելով հնարավոր դոնոր կազմակերպությունենրի հետ
13.Մսի և կենդանի գլխաքանակի արտահանման մեխանիզմների գույքարում իրականացնել և աջակցել այդ մեխանիզմների զարգացմանը
14.Պատրաստվել պտուղ-բանջարեղենի արտահանման սեզոնին: Համոզվել գործող մեխանիզմների գործունակության մեջ և նոր պոտենցիալ արտահանողների համար շուկայի հասանելիության երաշխիքներ ստեղծել:
Ապա Փաշինյանը մանրամասն ու կետ առ կետ ներկայացրեց այն, ինչ ենթադրում են վերոնշյալ հանձնարարականները: