Առաջատար կրթությունը մտնում է Կապան
Կապանի Արամ Մանուկյան փողոցի  7  հասցեում՝ թիվ 3 միջնակարգ դպրոցի բակում, կայացավ Թումո տուփի պաշտոնական բացման արարողություն: Դա Թումո կրթական ծրագրի ընդլայնված նախաձեռնությունն է, ասել է թե՝ «Թումո Հայաստանը» մտնում է գործնական փուլ: Նախաձեռնության նպատակն է Թումոյի առաջատար կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի և Արցախի բոլոր պատանիներին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Թումոյի գործադիր տնօրեն և համահիմնադիր Մարի Լու Փափազյանը, Կապանում տեղադրված տուփի բարերարներից Կարապետ Պարտագչեանը (Լիբանան), մարզային և համայնքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հյուրեր: Բարերարների նվիրատվության շնորհիվ իրականություն դարձած այս ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի մայրաքաղաքից հեռու բնակվող պատանիներին և աղջիկներին հմտանալու մի շարք գործառույթների մեջ՝ անիմացիա, գրաֆիկական դիզայն, լուսանկարչություն, ծրագրավորում, ֆինանսական հմտություններ և այլն:
Ինչպես տեղեկացանք, «Թումո Հայաստան» նախաձեռնության շրջանակում նախատեսվում է Կապանում բացել նաև Թումո կենտրոն, որ տեղակայվելու է քաղաքի երկաթուղային կայարանի շենքում: 1932 թ. կառուցված այդ շենքի վերակառուցումը ծրագրված է ավարտել 2023 թվականին:
Թումոյի հանրության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Զառա Բուդաղյանը «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց, որ  Սյունիքում կլինի Թումոյի երկու կենտրոն՝ Կապանում և Սիսիանում, որոնց կցված կլինի վեց տուփ, Կապանին կցվածները՝ Քաջարանում և Մեղրիում, իսկ Սիսիանին կցվածները՝ Շաքի, Գորիս, Տեղ և Շինուհայր համայնքներում:
Այսօր գործարկված Թումո տուփում գրանցվել է մոտ 250 պատանի և աղջիկ՝ Կապանից և հարակից բնակավայրերից: