Առաջին և երկրորդ նախագահների գրասենյակներն արձագանքել են նրանց՝ Մոսկվա մեկնելու ցանկության լուրին
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և երկրորդ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակաները արձագանքել են նրանց Մոսկվա մեկնելու ցանկության վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի գրառմանը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ilur» կայքէջը, ՀՀ առաջին նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանն այդ կապակցությամբ նշել է.
«Հիմա մեր երկիրը գտնվում է պատերազմական բարդ իրադրության մեջ, և ավելորդ տարըմբռնումներից ու շահարկումներից խուսափելու նպատակով, այս հարցին մենք հանգամանալից պարզաբանում կտանք միայն ճգնաժամի ավարտից հետո»:
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի հայտարարության մեջ նշված է, որ Մոսկվա մեկնելու առաջարկը Ռոբերտ Քոչարյանին արվել է ԼՂՀ 2-րդ և 3-րդ նախագահների կողմից, սակայն կորոնավիրուսով վարակված լինելու պատճառով նա ժամանակավորապես չի կարող մեկնել Մոսկվա:
«Նախագահն ընդունել է այդ առաջարկի նպատակահարմարությունը, սակայն երկրից ելքը հայտնի պատճառով փակ էր նրա համար։  Վարչապետի հետ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի խոսակցությունից հետո դատարանը թույլատրեց նախագահ Քոչարյանին մեկնել երկրից /մինչև նոյեմբերի 7-ը ելքի ժամկետի սահմանափակմամբ/ և նրան վերադարձվեց անձնագիրը։
Ռոբերտ Քոչարյանը մտադրված էր մոտակա օրերին մեկնել Մոսկվա և հանձնեց COVID թեստ, ինչը պարտադիր է Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքի համար։
Թեստի պատասխանը դրական էր, ինչը լրիվ անսպասելի էր, քանի որ նա չուներ և մինչ այժմ էլ չունի հիվանդության որևէ ախտանիշ։
Ցավոք, ստեղծված իրավիճակում մեկնումը Մոսկվա և տարբեր հանդիպումների կազմակերպումը ժամանակավորապես անհնար է դարձել։
Այժմ Նախագահ Քոչարյանը գտնվում է ինքնամեկուսացման մեջ, սակայն անում է իրենից կախված ամեն ինչ, որպեսզի նպաստի Արցախում պատերազմի դադարեցմանը»,- ասված է գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ: