Արդեն մի քանի ժամ է, ինչ լրատվամիջոցները (իրար հերթ չտալով) տեղեկացնում են, թե Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Քվինն այցելել է Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս...
Ի տարբերություն մայրաքաղաքային լրատվամիջոցների, Սյունիքում գրեթե ոչ ոք լրջություն և կարևորություն չի տալիս ԱՄՆ-ի դեսպանի տվյալ այցին:
Տեսեք՝ գրեթե ամեն շաբաթ օտարերկրացի ինչ-որ պաշտոնյա է այցելում Սյունիք, լինում մարզի տարբեր վայրերում, նաև Տեղ գյուղի արևելյան մատույցներում, որտեղից սկիզբ է առնում Լաչինի միջանցքը, որը շրջափակված է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից:
Այդ պաշտոնյաների այցերից գոնե մեկը մինչև այսօր գործնական որևէ նշանակություն չի ունեցել հատկապես Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը կապող միակ ճանապարհի վերաբացման հարցում:
Ադրբեջան ահաբեկչական պետությունը մինչև հիմա հրաժարվում է կատարել նույնիսկ Արդարադատության միջազգային դատարանի, ՄԻԵԴ-ի վճիռները, աշխարհի տասնյակ պետությունների կոչերը:
Եվ ուրեմն՝ մանկամտություն է դեսպանի այցից որևէ ակնկալիք ունենալը, որքան էլ տեղեկատվություն տարածողները հիշատակեն ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի կոչը կամ կոչերը: