Արդյո՞ք ընդերքօգտագործողները կատարել են կառավարության որոշումը և ներկայացրել շրջակա միջավայրի մշտադիտարկման հաշվետվություններ. հարցում Բնապահպանության նախարարությանը
14.11.2018 14:50
Արդյոք ընդերքօգտագործող ընկերությունները կատարել են ՀՀ կառավարության որոշումը և ներկայացրել շրջակա միջավայրի մշտադիտարկման հաշվետվություններ: Այս կապակցությամբ «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն հարցում է ուղարկել ՀՀ բնապահպանության նախարարություն:
Հարցման մեջ նշված է.
«ՀՀ կառավարությունը 2018 թվականի փետրվարի 22-ին ընդունել է «Ընդերքօգտագործման հետևանքով բնապահպանական կորուստների նվազեցման, անվերադարձ ազդեցության կանխարգելման նպատակով պլանավորվող մշտադիտարկումների իրականացման պահանջների, ինչպես նաև արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվությունները ներկայացնելու կարգը հաստատելու մասին» թիվ 191-Ն որոշումը: Համաձայն այդ որոշման` մետաղական հանքավայրեր շահագործող ընդերքօգտագործողները պարտավոր են ներդնել շրջակա միջավայրի` ստորերկրյա և մակերևույթային ջրերի, մթնոլորտային օդի, հողային ծածկույթի, վայրի բնության, կենսամիջավայրի, Կարմիր գրքում գրանցված բուսատեսակների և կենդանատեսակների մշտադիտարկումների համակարգ: Արդյունքների վերաբերյալ եռամսյակային և տարեկան հաշվետվությունը պարտավոր են ներկայացնել ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը: Նույն որոշմամբ նախարարությանը հանձնարարված է, որպեսզի այդ հաշվետվությունները տեղադրի իր պաշտոնական էլեկտրոնային կայքում։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը և առաջնորդվելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով` խնդրում ենք տրամադրել տեղեկատվություն կառավարության որոշման պահանջների կատարման վերաբերյալ՝ մինչ այսօր հաշվետվություն ներկայացրած կազմակերպությունների ցուցակը, ինչպես նաև որոշման պահանջները չկատարած կազմակերպությունների նկատմամբ նախարարության կիրառած գործողությունների վերաբերյալ»։