Արևմուտքը մեծ ներդրումներ է կատարել Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից և ՀԱՊԿ-ից պոկելու փորձերի հարցում․ վերլուծաբան
Արևմուտքը մեծ ներդրումներ է կատարել՝ փորձելով կտրել Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից և ՀԱՊԿ-ից։ Այս տեսակետը Белта-ի հետ զրույցում արտահայտել է Բելառուսի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի վերլուծաբան Ալեքսեյ Ավդոնինը։
Ինչպես նշել են լրագրողները, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայացած զորահանդեսի ժամանակ ինչ-որ բանի մասին են խոսել։ «Սա չափազանց սթրեսային էր Արևմուտքի համար, որը բավականին մեծ գումարներ էր ներդրել Հայաստանում՝ այն կտրելու ՀԱՊԿ-ից, ԵԱՏՄ-ից և, ըստ էության, նախադեպ ստեղծելու հետխորհրդային տարածքում այս երկու ինտեգրացիոն միավորների ոչնչացման համար։ Սա դրանով իսկ կզրկի ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին հետագա ընդլայնման հնարավորությունից», – նշել է Ալեքսեյ Ավդոնինը։
Վերլուծաբանի կարծիքով՝ Բելառուսի նախագահը միշտ ձգտել և ձգտում է երկխոսության և լավ հարաբերությունների պահպանման Հայաստանի հետ՝ չնայած որոշ անհամաձայնություններին և հակասություններին։
«Սա հիմք է ստեղծում բելառուս-հայաստանյան հարաբերությունների՝ թե՛ երկկողմանի, թե՛ ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում՝ ամուր լինելու համար։ Եվ ոչ մի արևմտյան ուժ չի կարողանա Հայաստանին պոկել մեր գլոբալ ինտեգրացիոն նախագծերից», – վստահ է Ավդոնինը։