Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում ռուսական ռազմաբազայի դերը շատ մեծ է. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն օգոստոսի 31-ին հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկու հետ։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը։
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունիցԷդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունընշելոր երկուստեք հարաբերությունները պետք է զարգանան բոլոր ուղղություններով։
«Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բխում են մեր ընդհանուր քրիստոնեական եւ ավանդական արժեքային համակարգերից»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը՝ հավելելովոր այսօր վտանգված են այդ համակարգերը։
«Մենք պետք է համատեղ ուժերով պաշտպանենք դրանք։ Անհրաժեշտության դեպքում հանդես եմ գալու օրենսդրական նախաձեռնություններով»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը։
ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել էոր այս տարվա հոկտեմբերին Երեւանում տեղի կունենա միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Կուրսկի եւ Ստալինգրադի ճակատամարտերի 75-ամյակներին։
«Դրանք ճակատամարտեր էինորոնք վճռեցին երկրորդ աշխարհամարտի ելքը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը եւ նշելոր Ստալինգրադի ճակատամարտին մասնակցել են բազմաթիվ հայորդիներայդ թվում իր պապը՝ Պետրոս Ավագյանըովքեր մեծ ներդրում են ունեցել հաղթանակի կերտման գործում։
«Այսօր էլ Ռուասատանը կարեւոր դեր է կատարում Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում եւ պետք է նշեմոր մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում մեծ դեր ունի Հայաստանում ռուսական ռազմաբազան»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Հայաստանում Ռուսաստանի գիտության եւ մշակույթի կենտրոնի տնօրենըշնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համարնույնպես կարեւորել է դարերի քննությունը բռնած ռուս-հայկական բարեկամության անխախտելիությունը։
Սերգեյ Ռիբինսկին գոհունակություն է հայտնել առաջիկայում նախատեսվող գիտաժողովի կազմակերպման համար եւ նշելոր իր գլխավորած կենտրոնը կաջակցի բարեկամ հայ գործընկերներին։
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը նշել էոր այս տարի արդեն կազմակերպվել է Թուրքմենչայի պայմանագրի 190-ամյակին նվիրված գիտաժողովինչը մեծ արձագանք է ստացել երկու երկրներում։
Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ նշել էոր այս տարվա ընթացքում Սանկտ Պետերբուրգում եւ Երեւանում միջոցառումներ կկազմակերպվեն Ռուսական կայսրության ներքին գործերի նախարարռուս-թուրքական պատերազմի հերոսհայազգի գեներալ Միխայիլ Լորիս-Մելիքովի հիշատակին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ հայ-ռուսական հարաբերություններին առնչվող այլ հարցեր։