Առեւտրի նոր կենտրոն՝ Գորիսում
Գորիսում հանդիսավորությամբ բացվեց «Արարատ» սուպերմարկետը: Տեր Միքայել վարդապետ Գեւորգյանն օծում է վաճառատունը: «Հայր մեր, որ...» եւ վաճառատունը լցվում է  սուրբ աղոթքով՝ ասես ավետելով, որ առեւտրի այս կենտրոնում մարդիկ աշխատելու են մաքուր խղճով, ժամկետանց ապրանքներ չեն վաճառելու եւ առեւտրի ոլորտում գործելու են խաղի նոր կանոններով՝ ի շահ ժողովրդի: Տեր Միքայելը սուրբ ջուր է ցողում ժողովրդի վրա: Հետո ասում է.
- Այս վաճառատունը  շնորհ է  գորիսեցիներին: Այստեղ մարդիկ ոչ միայն մարմնական սնունդ են ստանալու, այլեւ հոգեւոր՝ աշխատողների վերաբերմունքի շնորհիվ: Թող օրհնվի այս վաճառատունը եւ այն դառնա Գորիսին վայել առեւտրի կենտրոն:
Սլավիկ Շափաղաթյանի աչքերի առջեւ է կառուցվել սուպերմարկետը: Նա հիացել է  վաճառատան ավարտված ամեն մի դետալի համար ու բացման ժամանակ ասում է.
- Մեզնից յուրաքանչյուրը սպասել է այս օրվան: Եվ այդ օրը եկավ՝ բարին հետը: Այս վաճառատունը մեր քաղաքացիների համար լինելու է  գնումների մշտական վայր՝ աշխատողների վերաբերմունքի եւ ապրանքների լայն տեսականու ու մատչելի գների շնորհիվ:
Այս վաճառատունը կառուցելու առաջին եւ իսկ պահերից ես միշտ անցել եմ այս վայրով եւ մտածել. Մասիս Ղեւոնդյանը կկարողանա, արդյո՞ք, իրագործել այն ծրագիրը, որին ձեռնամուխ է եղել: Օրերի հետ փարատվեց իմ կասկածը, որովհետեւ օրերի հետ  այս տարածքը վաճառատան տեսք էր ստանում: Ու հիմա բոլորդ ականատեսն եք այն հսկայածավալ աշխատանքին, որ կատարվեց այստեղ: Շնորհակալություն քեզ, Մասիս Ղեւոնդյան, որ կարողացար Գորիսի համար այսպիսի վաճառատուն կառուցել: Բոլորն այստեղից դուրս են գալու  բավարարված, որովհետեւ այստեղ ամեն ինչ կա, եւ հարկ չկա այս ու այնտեղ վազվզել՝ որեւէ բան գնելու համար:
Իսկ փոքրիկ Լիան չի ուզում մեծերից  հետ ընկնել եւ ասում է.
- Շնորհավոր լինի այս սուպերմարկետը, նրա դռները թող բոլորի համար միշտ բաց լինեն, գները՝ ցածր, ու բոլորի գրպանին մատչելի լինեն:
- Շնորհավորում եմ, ուրախ եմ, որ իմ ղեկավարած հիմնարկի մոտ այսպիսի սուպերմարկետ կա: Աշխատողներս էլ գործից չեն ուշանա՝ խանութները ման գալով ու ապրանք գնելով: Դրանով Մասիսն ինձ մեծ լավություն է արել: Սա՝ կատակով: Մեր քաղաքը նման սուպերմարկետի կարիք ուներ: Փոխվում են ժամանակները, փոխվում է մարդկանց մտածելակերպը: Մարդիկ ցանկանում են գնումներ կատարել այնպիսի առեւտրի կետերից, ուր կան ժամանակի պահանջներին համապատասխան պայմաններ: Այսինքն՝ բարձրորակ ապրանքներ,  սպասարկման բարձր կուլտուրա եւ այլն: Համոզված եմ, որ «Արարատում»  սպասարկման ոլորտում նոր խոսք է ասվելու, սպասարկման նոր տեսակի մշակույթ է ձեւավորվելու, - ասում է Վլադիկ  Վարդանյանը:
Ճիշտ է ասված՝ նոր մշակույթ սպասարկման ոլորտում: Դա հիմա շատ  կարեւոր է  Գորիսի  համար հատկապես այն տեսանկյունից, որ Գորիսը պիտի դառնա զբոսաշրջության կենտրոն, որ 2018 թվականին Գորիսը ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքն է լինելու: Հազարավոր մարդիկ են գալու Գորիս: Նրանց պետք է պատշաճ ձեւով սպասարկել, որովհետեւ  նրանք մեր ազգային  նկարագրի մասին կարծիք պիտի կազմեն նաեւ առեւտրի կետեր հաճախելուց: Ասել է թե՝ առեւտրի կետերը դառնալու են մեր  նկարագիրը կերտողներից:
Մասիս Ղեւոնդյանը վճռականորեն է տրամադրված.
- Մեզ մոտ տեղ չեն գտնելու հաճախորդների հետ  կոպիտ վարվողները: Հաճախորդը կարող է  ապրանքների որակի մասին, դրանց բաղադրության, ժամկետի մասին բազում հարցեր ուղղել սուպերմարկետի աշխատողներին, նրանք պարտավոր են ժպիտով պատասխանել հաճախորդներին, ճիշտ պատասխաններ տալ նրանց հարցերին: Հակառակ դեպքում նրանք հրաժեշտ կտան իրենց աշխատանքին:
Հետո ասում է, որ այս սուպերմարկետի բացմամբ 30 աշխատատեղ է ավելացել քաղաքում, ասել է թե՝ Գորիսում 30 ընտանիք ամեն ամիս կայուն փող է մտնելու, որը նրանց ապահով կյանքի  մի երակը կդառնա: