ԱՐԹՈՒՐ ՋԱՎԱԴՅԱՆ. «Առաջիկայում դրամը կարժեւորվի, եւ դա անժխտելի է»
«Դրամն այսօր գերարժեզրկված է, իսկ դոլարը` գերարժեւորված», - լրագրողների հետ հանդիպմանը դեկտեմբերի 17-ին հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը` պնդելով, որ առաջիկայում դրամը կարժեւորվի, եւ դա անժխտելի է:
ԿԲ նախագահը, այդուհանդերձ, դժվարացավ կանխատեսել, թե երբ կսկսվի դրամի արժեւորումը. «Գերարժեւորման հիմնական պատճառներն են խուճապային իրավիճակը եւ որոշ տնտեսվարողների կողմից սպեկուլյացիաների իրականացումը: ՀՀ դրամի իրական գինը հայտնի կլինի գերարժեզրկման պատճառները վերանալուց հետո: Ներկայումս ՀՀ դրամը գերարժեզրկված է, եւ սպեկուլյացիոն ու անհարկի խուճապային իրավիճակը վերանալուց հետո ՀՀ դրամը զգալիորեն կարժեվորվի»:
Կենտրոնական բանկը հորդորում է քաղաքացիներին` զերծ մնալ արժույթի անհարկի փոխարկումներից, քանի որ փոխարժեքի կայունացման ժամանակ դրանք կարող են բերել էական կորուստների. «Նաեւ հորդորում ենք մեր քաղաքացիներին` լինել ողջամիտ, ձեռնպահ մնալ փոխարժեքի տատանման վրա գումար աշխատելու գայթակղությունից»:
Ջավադյանի խոսքով` բանկային համակարգում արտարժույթի խնդիր չկա, եւ հարկ եղած դեպքում Կենտրոնական բանկն ունի հնարավորություն` տրամադրելու անհրաժեշտ ծավալի իրացվելիություն. «Նման խուճապով փոխարկումներն անիմաստ են: Կենտրոնական բանկն իրավիճակը միշտ պահում է վերահսկելի: Մենք վստահ ենք, որ տիրապետում ենք գնաճի զսպման բոլոր հնարավորություններին: Եվ մեր գերնպատակը մնում է գների կայունությունը»:
«Պղտոր ջրում ձուկ որսալ փորձողները կպատժվեն», – վստահեցրեց նա: «Օգտվելով իրավիճակից, որոշ բիզնես վարողներ հնարավոր է արհեստականորեն բարձրացնեն որոշ ապրանքների գները կամ անգամ գնանշումն անեն արտարժույթով: Դա օրենսդրության խիստ խախտում է»:
Բանկային համակարգը, ըստ Ջավադյանի, կայուն է, բանկերը վճարունակ են, առեւտրային բանկերը կարող են կատարել իրենց բոլոր պարտավորությունները` այդ թվում սպասարկել հանրության բանկային հաշիվներն ու ավանդները. «Կենտրոնական բանկը սահմանափակում չի դրել, ոչ մի դեպքում չի դնելու բանկերի վրա հաշիվների եւ ավանդների սպասարկման կամ այլ ծառայությունների գծով: Կենտրոնական բանկը խստորեն եւ հետեւողականորեն է վերաբերում այդ հարցին: Եվ այն դեպքում, եթե պարզվի, որ բանկերն իրականացնում են որեւէ սպեկուլյատիվ գործողություն, կենթարկվեն խստագույն պատասխանատվության»:
Արթուր Ջավադյանը վերահաստատեց, որ ստեղծված իրավիճակը կապված է նաեւ նավթի համաշխարհային գների անկման ու ռուսական ռուբլու արժեզրկման հետ. «Իհարկե, դա ազդեցություն ունի: Չի կարող չունենալ, որովհետեւ մենք ունենք բավականին լուրջ սփյուռք հենց Ռուսաստանի Դաշնությունում, եւ այն մեսիջները, որ այնտեղից գալիս են, այդքան էլ դրական չեն: Խուճապային են հենց այդ մեսիջները: Այն խուճապը, որը եղավ Ռուսաստանի Դաշնությունում, շատ հեշտ ձեւով տեղափոխվեց Հայաստան»:
17.12.2014թ.