Արցախում ընտրությունները համարում ենք կայացած. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ
Արցախի Հանրապետության Նախագահի ընտրության երկրորդ փուլի քվեարկությանը դիտորդական առաքելություն իրականացրած ՀՀ Ազգային ժողովի դիտորդական խումբն այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ամփոփել է արդյունքները:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ իր խոսքում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն անցել է շատ ավելի հանգիստ մթնոլորտում, որը պայմանավորված է նախագահի թեկնածուների քանակով, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ մարտի 31-ին կայացել են միաժամանակ համապետական նշանակության երկու՝ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ:
«Կարծում եմ՝ այս անգամ մասնակցության առումով ազդեցություն է ունեցել նաև հանրապետության նախագահի թեկնածուների կոչը: Թեկնածուներից մեկն իր ընտրողներին կոչ էր արել առհասարակ չմասնակցել ընտրություններին, իսկ մյուս թեկնածուն էլ՝ խոցելի խմբերի մարդկանց: Ընդհանուր առմամբ, ընտրությունների ընթացքում արձանագրված թվերն արտացոլում են այն պատկերը, որն Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներն արձանագրել են ընտրատեղամասերում: Իհարկե, անելիքներ ևս կան, սակայն կարող ենք արձանագրել, որ ընտրությունները կայացած են»,- նշել է Ա. Սիմոնյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահը շնորհավորել է Արցախի Հանրապետությանը՝ նոր Խորհրդարան ձևավորելու և նոր նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: