Արթուր Գաբրիելյանի արձագանքը «Սյունյաց երկիր. մշակութային» հանդեսի հերթական համարին
Լույս է տեսել «Սյունյաց Երկիր մշակութային» եռամսյա հանդեսի հերթական համարը, որն ի ուրախություն թատերասերների ու թատերական գործիչների ամբողջապես նվիրված է թատերարվեստի սյունիքյան դրսևորումներին։ Այս համարը լոկ սովորական թերթ չէ , այն ավելին է իր բովանդակային արժեքով ու նշանակությամբ։ Ցավոք սրտի երբեք չի եղել մի այնպիսի աշխատություն` մենագրություն, վերլուծական, կամ այլ, որ ամբողջապես անդրադառնա Սյունիքի թատերական ավանդույթներին, անցյալին կամ ներկային։ Իհարկե կան բազմաթիվ հոդվածներ, ակնարկներ, առանձին թատերագիտական նյութեր կամ Հայ սովետական թատրոնի պատմությանը վերաբերվող գրքերում միայն հպանցիկ նախադասություններ։ «Սյունյաց երկրի»խմբագրակազմը գլխավոր խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի գլխավորությամբ, անհայտության փոշուց պեղել, դուրս են հանել Սյունիքի թատերական հարուստ ժառանգությունը սկսած միջնադարից մինչև մեր օրեր և ներկայացնում են ընթերցողի լայն շերտերին։ Պարբերականը արժեքավոր է ոչ միայն անցյալի անդրադարձով, այլ նաև ներկայի ու ապագայի հարցադրումերով ։ ԿԳՄՍ փոխնախարար Արայիկ Խզմալյանի, ՀԹԳՄ նախագահ Հակոբ Ղազանչյանի և մի շարք այլ թատերական գործիչների հետ տարված արհեստավարժ ու խորքային հարցազրույցները , թատերարվեստի ներկայի ու ապագայի տեսլականի հետ կապված ՝ բազմաթիվ ցավոտ հարցեր է բարձրացնում ու միևնույն ժամանակ տալիս է այդ հարցերի լուծման բանալին։ Մարզում թատերական գործիչներին մտածելու, իրենց արվեստը վերարժեվորելու հնարավորություն է տալիս ։ ՈՒզում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնեմ Սյունյաց երկրի խմբագրակազմին, գլխավոր խմբագրին՝ Սամվել Ալեքսանյանին, մեր սիրելի Վահրամ Օրբելյանին, խմբագրության բոլոր աշխատակիցներին, այս համարի հովանավորներին՝ իրավամբ սա իր տեսակի մեջ ցավոք դեռ եզակի ու կարևոր մատյան է։