Բնականաբար, Հայաստանի վարչապետի Արցախ այցի ընթացքում չի շրջանցվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, որտեղ, ի դեպ, նրանք հորդորում են զերծ մնալ այնպիսի հայտարարություններից, որոնք առանց մյուս կողմի համաձայնեցման պահանջում են ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն: Նկատենք՝ Հայաստանի վարչապետը բազմիցս է նշել, որ չի կարող բանակցել Լեռնային Ղարաբաղի անունից, և որ Արցախը պետք է վերադառնա բանկցային սեղան: Ավելին, Փաշինյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ «ջանքեր են գործադրում, որպեսզի 1994-ին արձանագրված ֆորմատը լիարժեք ձևով գործի»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը Արցախում յուրովի են մեկնաբանում
Արցախի նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայան, արխիվ
Ուշագրավ է, որ Արցախում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը յուրովի են մեկնաբանում: Մասնավորապես, ըստ Ղարաբաղի նախագահի մամուլի խոսնակի, համանախագահներն իրենց հայտարարության մեջ չեն խոսում այն մասին, որ Ղարաբաղը չի կարող մասնակցել բանակցություններին: Ըստ Դավիթ Բաբայանի՝ համանախագահների հայտարարությունը վերաբերում է այն խնդրին, որ եռանախագահության ֆորմատը փոփոխման ենթակա չէ:
«Հետևաբար, երբ որ խոսում ենք ձևաչափի փոփոխման անթույլատրելիության մասին, մենք լրիվ համաձայն ենք: Ա՛յ, օրինակ, որ Ադրբեջանն ասում է՝ Թուրքիան պիտի լինի համանախագահող երկիր, պետք է Ֆրանսիան դուրս գա՝ դրա տեղը, չգիտեմ, այլ երկիր լինի, ա՛յ սա անընդունելի է», - ասաց արցախցի պաշտոնյան:
«Իրենք չեն ասել՝ ինչ ձևաչափի փոփոխության մասին է», - հայտարարեց Բաբայանը, «Ազատության» դիտարկմանն էլ՝ «Դուք դա հասկանում եք, որ եռանախագահողները պետք է լինեն», արձագանքելով․ - «Միմիայն, միմիայն էդպես ենք հասկանում, որովհետև այլ ձև չենք կարող հասկանալ, որովհետև դա ԵԱՀԿ-ի ընդունված որոշում է՝ ո՞նց կարող են իրենք իրենց համար պարտադիր որոշումը չեղյալ հայտարարել, էդպես չի լինում»:
«Ազատություն»․ - Ո՞րն է որոշումը, որ Ղարաբաղը մա՞ս է բանակցային գործընթացի:
Դավիթ Բաբայան․ - 1994 թվականի Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշումն է, որ կա երեք կողմ:
«Ազատություն»․ - Բայց այդ ձևաչափը չի գործում վաղուց արդեն:
Բաբայան․ - Ոչ թե չի գործում իրավակա՛ն առումով, չի գործում քաղաքակա՛ն կոնյունկտուրայի պատճառով, որը սխալ է, որը, նույն իրենց ընդունված որոշման խախտում է փաստորեն:
«Ազատություն»․ - Այսինքն, Դուք այս հայտարարությունում որևէ ձևակերպում չեք տեսնում, որտեղ որ համանախագահները հորդորում են զերծ մնալ Լեռնային Ղարաբաղը բանակցային ֆորմատ վերադարձնել:
Դավիթ Բաբայան․ - Ոչ, որովհետև դա հնարավոր չէ, և իրենց հետ էլ հանդիպումների ժամանակ իրենք միշտ էլ հասկանում են և ըմբռնումով են վերաբերվում և հասկանում են, որ անհնարին է կարգավորել առանց Արցախի մասնակցության:
«Ազատություն»․ - Եվ կարծում եք, որ համանախագահները նկատի ունեն, որ եռահամանախագահությունը չի կարող փոխվել:
Բաբայան․ - Իհարկե, նաև դրա մասին իրենք բազմաթիվ հայտարարություններ են արել:
«Խոսքը այստեղ առավելապես նրա մասին է, որ Մինսկի խումբը պետք է շարունակի աշխատել», - կարծում են «Իմ քայլ»-ում
Ուշագրավ է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը նույն կերպ են ընկալել նաև Հայաստանի իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցությունում: Խմբակցության պատգամավոր, Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն «Ազատության» հարցին ի պատասխան շեշտեց՝ համանախագահների հայտարարության մեջ «չկա որևէ դրույթ, որը խոչընդոտ է հանդիսանում Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանության համար»:
«Խոսքը այստեղ առավելապես նրա մասին է, որ Մինսկի խումբը պետք է շարունակի աշխատել, և այն ձևաչափը, որը ընտրվել է, այն պետք է շարունակվի», - հայտարարեց Վարդանյանը:
«Ազատություն»․ - Ձևաչափ ասելով՝ իրենց ձևաչափը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՞ ձևաչափը, կարծում եք, նկատի են ունեցել:
Վլադիմիր Վարդանյան․ - Ես չգիտեմ ինչ են նկատի ունեցել հայտարարության հեղինակները, բայց չի կարելի լուծել որևիցե տարածքի բնակչության հարց առանց տվյալ տարածքի բնակչության իրավունքները, կարծիքը հաշվի առնելու: