«Սյունյաց երկիր» թերթի հետ ունեցել և ունեմ լավ համագործակցություն...
Տպավորություններս և համատեղ աշխատանքից ստացած պատկերացումներս միայն դրական են ու գոհացուցիչ:
Թերթը բազմապլան է՝ անդրադառնում է տարբեր իրողությունների, վեր է հանում պատմական իրողություններ, լուսաբանում է իրականությունը:
Բայց ես հատկապես կարևորում եմ թերթի լուսավորչական նշանակությունը:
Նման գործունեության պատճառներից մեկը երևի այն է, որ մարզերում դեռևս շատ թե քիչ բարձր է մտավորականության դերը, հասարակությունը դեռ պահպանել է ընթերցելու և ընթերցանությամբ հոգևոր-մշակութային պահանջմունքները բավարարելու զգացողությունը կամ ձգտումը, որ մարզերում կա հետաքրքրություն մեր ազգային արժեքների և մշակույթի հանդեպ:
Հենց այդ հանգամանքներով էլ, կարծում եմ, պայմանավորված է «Սյունյաց երկրի» լուսավորչական մեծ նշանակությունը:
Միևնույն ժամանակ՝ նման հարթակի դերը կարևորում եմ, որովհետև այն հնարավորություն է տալիս անհամեմատ ավելի անվնաս պահել մեր հոգևոր-մշակութային-կրթական միջավայրը մարզում, քան դա կարողանում ենք անել կամ կարող էինք անել մայրաքաղաքում:
«Սյունյաց երկիր» թերթի կարևորությունն ընդգծում եմ նաև այն տեսակետից, որ իր բազակողմանի ու բազմապլան գործունեության ընթացքում հաճախ է անդրադարձներ կատարում երաժշտական մշակույթին՝ սկսած միջնադարից մինչև մեր օրեր:
Սյունիքի երաժշտական կյանքի բազմադարյա ընթացքն ամփոփելու և հանրությանը ներկայացնելու աննախադեպ արտահայտություն էր «Սյունյաց երկիր. մշակութային» հանդեսի այն համարը, որն ամբողջովին նվիրված էր երաժշտական Սյունիքին:
Ավելի վաղ թերթը ներկայացրել էր Գրիգոր Տաթևացու և Տաթևի համալսարանի դերը հոգևոր երաժշտության զարգացման գործում:
Տարիներ առաջ էլ հատուկ համարով ներկայացվել էր հայ աշուղական արվեստի ամենաերևելի դեմքերից մեկը՝ Գուսան Աշոտը:
Վերջերս էլ թերթային ծավալուն համարով ամփոփվել է Սյունիքի պարարվեստը՝ հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրեր:
Քանիցս անդրադարձներ են կատարվել երաժշտական արվեստի՝ ծագումով սյունեցի նվիրյալներին՝ Տաթևիկ Սազանդարյան, Կոնստանտին Օրբելյան, Աշոտ և Արամ Սաթյաններ, Դանիել Երաժիշտ ...
Հիմա էլ, որքան տեղյակ եմ, աշխատանքներ են տարվում Արամ Խաչատրյանին նվիրված համարի պատրաստման ուղղությամբ:
Մեծ հաջողություններ եմ մաղթում «Սյունյաց երկրի» խմբագրակազմին, պարբերականին թղթակցող հեղինակներին և շնորհավորում հիմնադրման 20-ամյակի կապակցությամբ:
Վստահ եմ՝ Հայաստան աշխարհի համար ներկայիս բարդ իրավիճակում, որի կիզակետում Սյունիքն է, մեր ժողովրդին անհրաժեշտ են այնպիսի պարբերականները, ինչպիսին «Սյունյաց երկիրն» է:
Եվս մեկ անգամ՝ շնորհավորանքս ու բարի երթի մաղթանքս: